„S-a prăbuşit”. Presa străină a dat verdictul dur despre Simona Halep, după eliminarea de la Hong Kong

SURSĂ Profimediaimages

Simona Halep a pierdut categoric în fața rusoaicei Ana Blinkova, la Hong Kong, scor 2-6, 1-6, iar presa străină a reacționat imediat și a dat un verdict dur despre sportiva din România.

Chiar dacă a început meciul foarte bine, fostul lider WTA nu a putut să mențină ritmul iar Ana Blinkova, locul 78 WTA, a revenit rapid și a spulberat-o în două seturi.

Presa străină a reacționat după înfrângerea Simonei Halep

Astfel, jurnaliștii din străinătate au scris că Simona Halep „s-a prăbușit” în meciul disputat în fața Annei Blinkova, după ce a reușit, în runda inaugurală, să o învingă pe australianca Arina Rodionova, în trei seturi.

„Simona Halep a revenit în competiție la turneul WTA 125 din Hong Kong cu dorința arzătoare de a simți din nou gustul victoriei. A reușit-o împotriva Arinei Rodionova, dar nu a mai putut continua șirul, și s-a prăbușit în al doilea meci în fața formidabilei Anna Blinkova (6-2 6-1). Un parcurs scurt pentru româncă în turneul asiatic, dar un semn foarte pozitiv după luni de zile fără să concureze din cauza suspendării pentru doping (deja ridicată) și a accidentărilor. Vom vedea cum evoluează sezonul ei de aici înainte”, au scris jurnaliștii de la puntodebreak.com.

Simona Halep s-a prăbușit după un start bun de meci

Simona Halep a avut parte de un start bun de meci și a condus în primul set cu 1-0 și 2-1, dar Anna Blinkova a reușit să își revină rapid și românca nu a mai câștigat nici măcar un game în primul set. Al doilea act a fost dominat de la un capăt la altul de către rusoaica.

După experiența de la Hong Kong, Simona Halep rămâne cu un cec în valoare de 2.000 de dolari și cu 15 puncte WTA.

Reamintim că Simona Halep a revenit pe terenul de tenis după o pauză lungă, provocată de o accidentare. În primul meci de la Hong Kong a reușit să se impună în fața australiencei Arina Rodionova, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4.

Publicat: 03 10. 2024, 15:05