Simona Halep a reacționat. A recunoscut totul după Hong Kong

SURSĂ Profimediaimages

Simona Halep a reacționat imediat după înfrângerea pe care a suferit-o la Hong Kong, în fața rusoaicei Anna Blinkova, scor 2-6, 1-6, prin intermediul unei postări pe rețelele de socializare.

Fostul lider WTA a transmis un mesaj pentru fani și a recunoscut că revenirea în circuit nu a fost deloc simplă, vorbind și despre cum a fost primită la Hong Kong.

Ce a spus Simona Halep după înfrângerea cu Anna Blinkova

Simona Halep a fost spulberată de rusoaica Anna Blinkova în turneul de la Hog Kong. Constănțeanca a cedat în două seturi în fața sportivei în vârstă de 26 de ani, care a făcut un meci perfect, scor 2-6, 1-6, și a fost eliminată din turneu.

Astfel, românca a ratat calificarea în sferturile de finală ale turneului WTA 125, dotat cu premii totale în valoare de 115.000 de dolari. Sportiva în vârstă de 26 de ani, care ocupă în prezent locul 78 WTA, a făcut un meci perfect în fața fostului lider WTA și a vorbit despre prestația ei la finalul meciului: „Am reușit cel mai bun meci de tenis din viața mea”, a declarat Anna Blinkova, după ce a spulberat-o pe Simona Halep.

Și Simona Halep a transmis un mesaj pentru fani, prin intermediul rețelelor de socializare.

„Revenirile nu sunt niciodată ușoare. Mulțumesc Hong Kong pentru primirea călduroasă”, a scris Simona Halep, pe contul personal de Instagram.

Chiar dacă a suferit o înfrângere extrem de dureroasă, Simona Halep a demonstrat încă o dată că este o sportivă extrem de iubită și de apreciată, iar la finalul meciului a fost aplaudată la scenă deschisă de către spectatori. Totodată, organizatorii au reacționat și i-au mulțumit Simonei Halep pentru că a fost prezentă la acest turneu: „Mulțumim, Simona”, au spus aceștia, în timp ce publicul o aplauda și o încuraja pe sportiva din Constanța.

Start bun de mei pentru Simona Halep

Simona Halep a avut parte de un start bun de meci și a condus în primul set cu 1-0 și 2-1, dar Anna Blinkova a reușit să își revină rapid și românca nu a mai câștigat nici măcar un game în primul set. Al doilea act a fost dominat de la un capăt la altul de către rusoaică.

După experiența de la Hong Kong, Simona Halep rămâne cu un cec în valoare de 2.000 de dolari și cu 15 puncte WTA.

Reamintim că Simona Halep a revenit pe terenul de tenis după o pauză lungă, provocată de o accidentare. În primul meci de la Hong Kong a reușit să se impună în fața australiencei Arina Rodionova, cu scorul de 6-2, 4-6, 6-4.

Publicat: 03 10. 2024, 17:16