Sorana Cîrstea, ambiționată de revenirea Simonei Halep. Mesajul ei a fost clar

Vezi galeria foto - 5 poze

Simona Halep a fost învinsă în turul 2 al turneului WTA 125 de la Hong Kong, iar mesajul Soranei Cîrstea, ambiționată de revenirea rivalei ei, este clar.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a întors în circuitul mondial, cu ocazia turneului de la Hong Kong, de categorie 125 WTA.

Ce mesaj a transmis Sorana Cîrstea, după revenirea Simonei Halep în circuitul WTA

Dubla câștigătoare de turnee de Mare Șlem a câștigat primul ei meci, după o pauză de doi ani și o lună, învingând-o în primul tur pe Arina Rodionova, după care a fost eliminată de Anna Blinkova.

Drept răspuns, Sorana Cîrstea a reluat pregătirile, în urma operației pe care a suferit-o la picior, și a transmis și un mesaj sugestiv. „Visele și ambițiile nu au dată de expirare”, a scris sportiva pe rețelele de socialziare. În plus, Cîrstea a prezentat și trei fotografii din sala de recuperare, semn că face toate eforturile pentru a reveni în circuit cât mai repede.

Din cauza problemelor cauzate de fasceita plantară severă, Sorana a decis să nu mai joace în acest an și să se opereze la picior. Ea făcea acest anunț la începutul lunii august.

„Au fost mai mult de şase luni în care m-am luptat cu o durere severă la picior. După ce am încercat orice, fără niciun rezultat sau îmbunătăţire a stării, doctorii mei şi eu am decis că e cazul să mă operez.

Vestea bună este că totul a decurs perfect, dar vestea proastă este că voi lipsi tot restul sezonului. Vreau să le mulţumesc tuturor pentru ajutor şi ne vedem în 2025”, eanunța ea la vremea respectivă.

Halep nu mai câștigase un meci în circuitul WTA din 16 august 2022

Fostul lider WTA Simona Halep se califica, miercuri, în turul doi al turneului de categorie WTA 125 din Hong Kong, după o victorie în runda inaugurală, în set decisiv, în fața australiencei Arina Rodionova. Simona s-a impus cu 6-2, 4-6, 6-4.

„Nu pot descrie în cuvinte sentimentul de a fi pe teren şi de a concura – şi de a câştiga primul meu meci după o perioadă atât de lungă – în sportul pe care îl iubesc. Vă mulţumesc pentru tot sprijinul şi afecţiunea voastră, înseamnă foarte mult pentru mine”, scria ea, pe contul de facebook, la finalul confruntării.

Ea nu mai câștigase un meci în circuitul WTA din 16 august 2022, când se califica în turul 2 la Cincinnati. Ulterior, a abandonat înaintea partidei cu Veronika Kudermetova, a fost învinsă în primul tur la US Open, după care a fost depistată pozitiv la roxadustat.

Ce urmează pentru Halep, după eliminarea la Hong Kong

În turul 2 la Hong Kong, Simona Halep nu a avut nicio șansă în fața celei de-a șaptea favorite a competiției. Rusoaica Anna Bilonkova (78 WTA) s-a impus cu 6-2, 6-1 în numai 63 de minute.

Pentru jucătoarea română urmează alt turneu la Hong Kong, dar de categorie WTA 250, programat între 26 octombrie și 3 noiembrie. De asemenea, ea și-a anunțat prezența la Transylvania Open, din 2025.

Publicat: 04 10. 2024, 16:48
Actualizat: 04 10. 2024, 17:42