Triplă Maria! Oficialii circuitului WTA au anunțat aseară premiile anului 2013 în tenisul feminin

WTA (Asociația Tenisului Feminin) a prezentat cele opt premii care s-au acordat în urma voturilor a peste 80.000 de fani din întraga lume. Opțiunile iubitorilor sportului alb au fost următoarele

Jucătoarea de simplu favorită: Agnieszka Radwanska

Jucătoarea poloneză n-a impresionat în 2013 prin performanțe ieșite din comun: trei titluri câștigate (Auckland, Sydney și Seul); iar în turneele de Grand Slam: sferturi la Australian Open, sferturi la Roland Garros, semifinală la Wimbledon și optimi la US Open. Însă, calitățile pentru care „Aga” a fost aleasă favorita fanilor sunt cu siguranță carisma prin care iese în evidență în timpul meciurilor și loviturile sale spectaculoase, alimentate de tehnica specială pe care o deține.

Perechea de dublu favorită: Ekaterina Makarova/Elena Vesnina (Rusia)

Rusoaicele au reușit să producă surpriza pe zgura de la Roland Garros, atunci când au cucerit trofeul după ce au învins în finală perechea formată din italiencele Errani/Vinci. De asemenea, Makarova și Vesnina au pierdut în finala de la Melbourne (Australian Open) cu aceeași echipă italiană și au câștigat Mastersul de la Indian Wells.

Meciul anului: Victoria Azarenka(Belarus) Vs. Maria Șarapova (Rusia) – Semifinala de la Roland Garros

Meciul de pe Philippe Chatrier s-a desfășurat la cel mai înalt nivel, fiind presărat cu răsturnări de situație și serii câștigătoare de game-uri realizate de cele două jucătoare. Partida s-a încheiat cu victoria Mariei Șarapova, scor 6-1, 2-6, 6-4, cea care avea să piardă în finală cu Serena Williams.

Lovitura anului: Agnieszka Radwanska

Jucătoarea care a fost aleasă favorita anului de fani a reușit și lovitura anului, în sferturi la Miami, împotriva begiencei Kirsten Flipkens. Radwanska și Flipkens au jucat un punct spectaculos, finalizat incredibil de poloneză cu lovitură de 360 de grade.

Pagina de Twitter favorită: Maria Șarapova (707.135 de fani)

Pagina de Facebook favorită: Maria Șarapova (11.170.527 de fani)

Au mai fost supuse votului și seriile video pe care site-ul WTA le prezintă de-a lungul sezonului. Rezultatele au fost următoarele: