Una caldă, alta rece. Simona Halep și Irina Begu au fost eliminate în proba de dublu de la Madrid

Simona Halep și Irina Begu au fost eliminate în optimile de finală ale probei de dublu de la Madrid, de principalele favorite – Barvora Krejcikova și Katerina Siniakova, scor 3-6, 3-6.

În primul act, tenismenele din România au pierdut pentru prima oară pe propriul serviciu la scorul de 2-2, însă au făcut re-break imediat. Cehoaicele și-au demonstrat statutul de favorite și au făcut încă două break-uri până la finalul setului. Actul secund s-a desfășurat într-o manieră similară, iar Krecjikova și Siniakova s-au calificat în sferturile probei de dublu de la Madrid, unde vor întâlni cuplul format din Gabriela Dabrowski și Yi-Fan Xu.

Pe tabloul de dublu de la întrecerea din Spania rămân două românce. Irina Bara și Mihaela Buzărnescu le vor întâlni, joi, pe Jelena Ostapenko și Vera Zvonareva, în faza sferturilor. În primul tur, Halep și Begu au trecut de Darija Jurak și Raluca Olaru.

Simona Halep continuă la simplu

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Madrid după o victorie entuziasmată în fața jucătoarei din Slovacia Viktoria Kuzmova (46 WTA), scor 6-0, 6-0, în care i-a lăsat adversarei mai puțin de 15 mingi câștigate. Românca (27 de ani, 3 WTA) o va întâlni pe Ashleigh Barty (23 de ani, 9 WTA), în sferturile de finală ale turneului Premier Mandatory de la Madrid.

Simona Halep și Ashleigh Barty s-au mai întâlnit de trei ori de-a lungul carierei. Românca s-a impus în primele două, ambele desfășurate în 2018, în semifinalele turneului de la Montreal, 6-4, 6-1, și în optimile de la Cincinnati, scor 7-5, 7-4, dar a pierdut cea mai recentă dispută, din ianuarie 2019, scor 4-6, 4-6, în optimile turneului de la Sydney. Partida dintre cele două tenismene se va juca joi, la o oră care se va stabili ulterior.

Publicat: 08 05. 2019, 18:26
Actualizat: 08 05. 2019, 18:27