S-a terminat! Novak Djokovic, eliminat într-un mod halucinant de la US Open

Ultima șansă a lui Novak Djokovic de a câștiga un turneu de Grand Slam în 2024 s-a irosit. Sportivul sârb, campion en-titre pe hardul de la New York, a fost eliminat în turul al treilea al US Open.

Sârbul a cedat în fața australianului Alexei Popyrin (28 ATP), scor 4-6, 3-6, 6-2, 4-6. Partida a durat trei ore și 20 de minute de joc, iar Djokovic a comis 14 duble greșeli și 49 de erori neforțate.

Așa s-a terminat drumul lui Djokovic la ultimul Grand Slam al anului. El are 24 de turnee de Mare Șlem în palmares, dintre care patru au fost castigate la New York.

Nole este al doilea mare tenismen eliminat în prima săptămână de la US Open. Spaniolul Carlos Alcaraz a pierdut și el, chiar în turul al doilea, fiind învins cu 1-6, 5-7, 4-6 de olandezul Botic van de Zandschulp.

După eliminarea lui Novak Djokovic de la US Open, Janick Sinner devine favorit la titlu

În condițiile în care nici Djokovic, nici Alcaraz nu mai sunt în turneu, principalul favorit este italianul Janick Sinner. Numărul 1 mondial și câștigător la Australian Open, Sinner se află pe aceeași parte a tabloului cu Daniil Medvedev. De partea cealaltă, Alexander Zverev și Casper Ruud par a-și disputa celălalt loc de finală.

Djokovic va termina anul fără turneu de Grand Slam câștigat, lucru care nu s-a mai întâmplat din 2017. Mai mult, în urma acestui eșec, sârbul va părăsi top 3 ATP pentru prima dată după aproape doi ani.

De asemenea, după 2002, va fi primul an în care niciun membru al Big 3 – Novak Djokovic, Roger Federer şi Rafael Nadal – nu va câştiga un titlu major la simplu.

Sârbul se poate consola, totuși, cu faptul că a cucerit aurul olimpic la Paris 2024, singurul trofeu de anvergură care îi lipsea din bogatul său palmares.

Publicat: 31 08. 2024, 10:06
Actualizat: 31 08. 2024, 10:28