Victorie în thriller | Simona Halep, emoții nebune într-o luptă dublă cu Makarova și cu propriul serviciu în sferturi, la Dubai

Simona Halep și Ekaterina Makarova au oferit un meci plin de suspans, încheiat cu victoria româncei, 6-3, 1-6, 7-5, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai, dotat cu premii totale în valoare de peste două milioane și jumătate de dolari. Duelul de două ore și șapte minute a întrecut în dramatism cele două sferturi de finală anterioare, decise tot în setul trei: Karolina Pliskova [17] – Safarova [11], scor final 3-6, 7-6(5), 6-1 și Garbine Muguruza – Carla Suarez Navarro [13], adjudecat de mai tânăra iberică 6-7(4), 6-3, 6-3.

SURVIVOR SIMONA. AȘA AM TRĂ‚IT MECIUL DE INFARCT CONTRA MAKAROVEI

Principala favorită a turneului a avut din nou o evoluție oscilantă, la fel ca și în optimi, cu Pironkova. A început meciul la turație maximă, s-a desprins, însă nu a reușit să mențină ritmul la serviciu pe întreaga durată a primului set. I-a deschis astfel o ușă favoritei șase, pentru a intra cu adevărat în meci. Determinarea a fost arma principală a Simonei în meciul de joi, constănțeanca reușind să anuleze într-o primă fază revenirea rusoaicei de 1,80 metri. Halep și-a trecut astfel în cont primul set.

Căderea din setul doi

Serviciul rămâne, ca și în cazul altor jucătoare de top din circuitul WTA – Șarapova sau Ivanovic -, o armă capricioasă pentru Halep, care a oscilat între o eficiență totală în primele zece puncte jucate pe prima minge în setul de debut, și un colaps total, în setul doi, atunci când a pierdut de trei ori la rând game-ul de serviciu și a câștigat două puncte din 10, pe mingea a doua.

Scăderea serviciului a fost anunțată de două duble greșeli consecutive în game-ul final al primului set, iar perioada de degringoladă a fost îngrijorător de lungă.

Decisiv cât un meci

Dacă în meciul cu Pironkova, Victor Ioniță a fost chemat de urgență de Simona Halep, în teren, după primele cinci game-uri și a arătat clar că îi este la îndemână să furnizeze soluții pe loc, împotriva Makarovei, Simona a ales să descurce singură ițele și să găsească soluții. Constănțeanca a luptat exemplar în setul trei, acolo unde pe alocuri, Makarova a dat senzația că este imbatabilă în punctele decisive: șapte mingi consecutive de break salvate ferm de rusoaică, cu un joc ultra-agresiv, cu o doză obligatorie de șansă și mult tupeu.

Simona a insistat, păstrând agresivitatea și repetând loviturile tăioase de dreapta, chiar și după ce Makarova a reușit recuperări neașteptate.

Setul decisiv a adus confruntarea reală a celor două tenismene, aflate în sfârșit simultan în faze bune de joc și momente de inspirație. Simona a lovit tare cu lovitura de dreapta, a refuzat să cedeze teren și a depășit o jucătoare care în mod evident nu o lasă să se simtă confortabil pe teren. Halep a demonstrat o dată în plus că mental are sânge rece, după ce a depășit rapid șocul pierderii serviciului în momentul în care a servit pentru meci, la 5-4.

• Simona este acum la două victorii distanță de primul titlu la Dubai și revenirea pe poziția a treia a clasamentului WTA.
  • 2 lovituri câștigătoare a trimis Halep în setul secund, unul dintre cele mai slabe avute de ea de când a „explodat”.
Publicat: 19 02. 2015, 21:38
Actualizat: 19 02. 2015, 21:39