Victorie mare pentru Irina Begu: a învins-o în minimum de seturi pe Agnieszka Radwanska, după un meci întrerupt de două ori din cauza ploii, în momente favorabile româncei! Desfășurarea, pas cu pas, a partidei

Irina Begu (55 WTA) a reușit una dintre cele mai bune evoluții în sezonul 2018, învingând-o în minimum de seturi pe Agnieszka Radwanska (60 WTA), în optimile turneului de categorie International de la Seul. Românca a încheiat partida de o oră și 57 de minute de joc efectiv având raport pozitiv de lovituri câștigătoare / greșeli neforțate (27-25), scor 6-4, 6-3, reușind să gestioneze perfect cele două întreruperi de ploaie venite în momente favorabile ei.

Prima pauză a intervenit, joi, la startul setului doi, după ce românca tocmai câștigase manșa inaugurală, 6-4, la capătul unui prim set de o oră și trei minute în care s-au reușit nu mai puțin de șapte break-uri. Jucătoarele au revenit pe teren pentru a relua partida după 25 de minute, însă arbitra a anunțat din nou „stop-joc”, la 6-4 și 4-3 în setul doi, după o revenire frumoasă a Irinei, de la 3-1 pentru Radwanska. La cea de-a doua reluare a meciului, Irina Begu și-a prelungit seria entuziasmantă cu alte două game-uri prin care a pus capăt partidei. Radwanska nu a mai pus pe tabelă decât două puncte după cea de-a doua întrerupere cauzată de ploaie, în timp ce Irina Begu a semnat pentru prima dată după Roland Garros 2018 victorii consecutive în circuit.

• În primul tur de la US Open 2018, Irina Begu a întrerupt o serie de 7 înfrângeri consecutive, după 6-3, 6-3 cu Jennifer Brady. Evoluția sa din turul doi a fost însă vizibil afectată de condițiile meteo extreme, Qiang Wang profitând și impunându-se, la 3 și la 1.
  • Este doar a 6-a oară în sezonul 2018 în care Irina Begu a legat victorii consecutive, la simplu. A mai făcut-o la Roland Garros (tur 3, în mai), la Istanbul (semifinală, în aprilie), la Charleston (optime, în aprilie), Fed Cup (februarie) și Shenzhen (semifinală, ianuarie).
  • Cele mai importante victorii ale Irinei Begu în 2018: cu Ekaterina Makarova (#31 WTA, primul tur la Australian Open, 3-6, 6-4, 8-6) și Jelena Ostapenko (#5 WTA, primul tur la Madrid, 6-3, 6-3)

Filmul partidei: prim set cu dus-întors și șapte break-uri

Irina Begu a început inspirat partida cu Agnieszka Radwanska. Impresionantă pe rever, Irina a închis spectaculos prima tură pe serviciu cu o scurtă care a surprins-o pe poloneză. Din păcate, nu a avut cine să se bucure prea mult de reușita frumoasă a româncei, tribunele de la Seul fiind, după o zi cu foarte multă ploaie și o întârziere considerabilă a startului partidei, de aproximativ cinci ore, complet goale. A venit imediat și break-ul, pe a doua oportunitate de 2-0 pentru Irina. Răspunsul fostului număr doi mondial nu s-a lăsat așteptat, însă a fost doar o paranteză în cursul jocului: Radwanska a sancționat urcarea la fileu ezitantă a Irinei, a anticipat o nouă scurtă a bucureștencei și a câștigat rebreak-ul la zero, înainte ca românca să ducă mai departe seria break-urilor. Radwanska nu a reușit nici la 1-2 să închidă un game pe lansare în care a condus 40-30. Insistând cu scurte și execuții sofisticate, poloneza s-a văzut din nou pusă în dificultate de reacțiile româncei, care a reușit să returneze inspirat o scurtă și a pus pe tabelă break-ul cu un winner apăsat.

După două ture confortabile pe lansare, game-ul cu numărul șapte, de la 4-2 pentru Irina, a adus o nouă luptă și o nouă răsturnare de scor. Begu și Radwanska au disputat 14 puncte. Variația polonezei, a cincea dublă greșeală a Irinei și un atac bine construit în ultimul punct au înclinat balanța în favoarea polonezei, chiar dacă schimburile de mingi mai lungi i-au revenit româncei. Deși reverul Radwanskăi performa mai bine decât în start de meci, dreapta a trădat-o în game-ul în care ar fi putut restabili egalitatea, iar o dublă greșeală a readus-o pe Irina în avantaj, în postura de a servi pentru câștigarea primului set, la 5-3. Cu doar 31% puncte câștigate pe mingea a doua de serviciu, românca și-a ratat șansa însă, Radwanska reușind al treilea său break.

Al șaptelea break al manșei inaugurale a fost decisiv: Irina Begu a lovit năprasnic cu dreapta spre reverul polonezei, smulgând eroarea de la Radwanska și o primă șansă de set, apoi a dominat din apropierea plasei și a pus punctul decisiv pentru 6-4 pe tabelă, cu un passing de rever, în lung de linie.

• Înainte de startul turneului de la Seul, Radwanska pierduse patru partide consecutive.

Finișul apăsat al Irinei Begu: a închis meciul cu cinci game-uri câștigate la rând

Reluat după 25 de minute de pauză, meciul a oferit un adevărat festin în start de set doi. Irina a deschis apărând minge de break, apoi Radwanska a supraviețuit cu multă șansă unui game maraton, cu opt egalități și două mingi de break ratate de Irina. Românca nu a reușit să profite până la capăt de mingea scurtă a Agnieszkăi. Voleul ratat din poziție dominantă la fileu s-a răzbunat însă în game-ul imediat următor, când Radwanska a reușit break-ul la zero, încheind cu retur câștigător și preluând conducerea, 2-1, numărul de winnere din statistică depășind, pe total, borna 30.

Jucând agresiv și variind efectele mingilor sale, Irina Begu a recuperat break-ul, egalând la 3-3 și trecând apoi, cu multă siguranță, în față, la 4-3, după o tură confortabilă pe serviciu. Ploaia s-a intensificat însă din nou, iar arbitra de scaun le-a cerut jucătoarelor să ia loc pe bancă, într-un nou moment în care Irina avea avantajul psihologic, la 6-4, 4-3 și după două game-uri câștigate consecutiv. Mare parte a meciului s-a jucat pe ploaie, iar organizatorii stăteau și cu ochii pe ceas, având în vedere faptul că partida s-a întrerupt la ora locală 21:00.

La prima șansă ivită de a readuce jucătoarele pe teren, organizatorii au dat restart meciului, iar Irina Begu și-a continuat evoluția impresionantă, câștigând două game-uri la rând și biletul pentru un sfert de finală cu cea mai bună jucătoare de tenis a Greciei, Maria Sakkari (23 ani, 32 ani), învingătoare cu 6-2, 6-2 în fața rusoaicei Margarita Gasparyan (24 ani, 354 WTA).

Publicat: 20 09. 2018, 16:58
Actualizat: 21 09. 2018, 00:07