Wimbledon 2019 | Nimeni nu-i stă în cale lui Ashleigh Barty. Liderul mondial are parte de un tablou facil în prima săptămână și își ia avânt

Liderul mondial Ashleigh Barty s-a calificat, joi, în turul al treilea de la Wimbledon, după ce a trecut în mai puțin de o oră de belgianca Alison Van Uytvanck (58 WTA), scor 6-1, 6-3.

În primul set, sportiva din Australia nu a avut emoții, ducând imediat scorul la 5-0 și lăsându-i un singur game adversarei. În actul secund, belgianca a încercat să echilibreze rezultatul, însă Barty a luat din nou avans de două break-uri și s-a impus cu 6-3, terminând meciul în 57 de minute.

Ashleigh Barty a avut parte de un meci asemănător și în primul tur, când a trecut de chinezoaica Saisai Zheng (43 WTA), scor 6-4, 6-2. Astfel, după ce a câștigat primul turneu de Mare Șlem din carieră, la Roland Garros, și a urcat pe locul 1 în urmă cu două săptămâni, Barty arată că poate avea un parcurs bun și la Wimbledon.

Sportiva cotată cu prima șansă pentru câștigarea trofeului la All England Club va întâlni în turul trei o adversară din afara top 100. Aceasta se va decide în urma partidei dintre britanica Harrier Dart (182 WTA) și brazilianca Beatriz Haddad Maia (121 WTA).

Publicat: 04 07. 2019, 15:50
Actualizat: 04 07. 2019, 15:51