Ana Bogdan, eliminată în turul trei la Wimbledon după un thriller incredibil cu Lesia Tsurenko: 18-20 în super tie-break! Românca a irosit cinci mingi de meci și a salvat șase, dar ucraineanca a fructificat-o pe a șaptea | VIDEO

Ana Bogdan (România, 57 WTA) a fost învinsă de Lesia Tsurenko (Ucraina, 60 WTA) în turul al treilea la Wimbledon, la capătul unui maraton incredibil: 6-4, 3-6, 6-7(18)! Irina Begu (0 WTA) a fost învinsă de Anna Blinkova (Rusia, 40 WTA), scor 5-7, 3-6 în turul doi, iar Sorana Cîrstea (37 WTA) este singura reprezentată a României rămasă pe tablpoul de simplu.

Cel mai dramatic meci al turneului de la Wimbledon 2023 a avut un final trist pentru noi! Ana Bogdan a pierdut un maraton incredibil, la capătul unui super tie-break nebun: 6-4, 3-6, 6-7(18)! Lesia Tsurenko s-a prăbușit pe teren după ce a fructificat, în sfârșit, a șaptea minge de meci pe care și-a creat-o în fața româncei, calificându-se în optimile de finală. Potrivit ITF Media, a fost cel mai lung tie-break din istoria turneelor de Grand Slam la fete.

Ana Bogdan a luptat formidabil, în ciuda problemelor medicale, și e mare păcat că nu a reușit să treacă linia de sosire. Românca a beneficiat și ea de cinci mingi de meci, pe care le-a irosit însă, recunoscându-se învinsă după o luptă de trei ore și 40 de minute. Bogdan s-a agățat de fiecare minge, însă ultimele două puncte, cruciale pentru soarta partidei, au fost pierdute în urma unor greșeli neforțate. Lupta a fost câștigată, probabil și la nivel mental, nu doar fizic, cu 20-18 în super tie-break de Tsurenko.

UPDATE 19:02 Continuă nebunia: 17-17 în super tie-break! Bogdan a ratat și ea patru mingi de meci, Tsurenko a irosit șase.

UPDATE 19:00 Fantastica Ana salvează nu mai puțin de șase mingi de meci ale adversarei: 15-15 în super tie-break! Finalul partidei este interzis cardiacilor! Bogdan a beneficiat și ea de două mingi de meci, pe care nu le-a putut fructifica însă.

UPDATE 18:84 Incredibil! încă o minge de meci salvată de Ana Bogdan, a treia: 10-10 în super tie-break!

UPDATE 18:46 A doua minge de meci salvată de Ana Bogdan pe serviciul adversarei: 9-9 în super tie-break! Asistăm cu siguranță la cel mai dramatic duel de pe tabloul feminin la Wimbledon 2023.

UPDATE 18:44 Este 8-8 în super tie-break, iar diferența se va face la două puncte! Incredibil meci între Bogdan și Tsurenko.

UPDATE 18:37 Ana Bogdan continuă să dea dovadă de un spirit de luptă exemplar! Egalează la 6 în super tie-break, după ce a fost condusă cu 1-5 de Lesia Tsurenko.

UPDATE 18:30 SUPER ANA BOGDAN reușește in extremis break-ul, după ce salvează minge de meci, și trimite duelul în super tie-break: 6-4, 3-6, 6-6 cu Lesia Tsurenko! Super tie-break-ul se joacă până la 10, cu o diferență de minimum două puncte. Ambele jucătoare au servit pentru meci și ambele merită victoria, dar rămâne de văzut care va fi mai puternică pe final.

UPDATE 18:27 Dramatism total în game-ul în care Lesia Tsurenko servește pentru victorie! Ana Bogdan a salvat o minge de meci, iar acum este 40-40.

UPDATE 18:22 Ana Bogdan – Lesia Tsurenko 6-4, 3-6, 5-6! Ana se află în mare dificultate și are nevoie de rebreak ca de aer, pentru a rămâne în meci. Asta după ce a condus cu 5-3 în setul al treilea.

UPDATE 18:15 Ce păcat! Ana Bogdan nu poate închide meciul, deși a avut 5-3 în setul decisiv! Lesia Tsurenko trimite duelul cu românca în prelungiri: 6-4, 3-6, 5-5!

UPDATE 18:05 Ana Bogdan – Lesia Tsurenko 6-4, 3-6, 5-4! Sportiva din Sinaia a servit pentru meci, dar thrillerul continuă: Tsurenko face rebreak-ul la 0!

UPDATE 18:02 Break uriaș pentru Ana Bogdan, care o pune în poziția de a servi pentru victorie și calificarea în optimi la Wimbledon: 6-4, 3-6, 5-3 cu Lesia Tsurenko!

UPDATE 17:52 Ana Bogdan nu renunță la luptă și conduce pentru prima oară în setul decisiv: 6-4, 3-6, 4-3 cu Lesia Tsurenko! Acum este rândul ucrainencei să primească îngrijiri medicale. Românca e la două game-uri de o performanță senzațională.

UPDATE 17:44 Ana Bogdan – Lesia Tsurenko 6-4, 3-6, 2-3! Eleva lui Daniel Dobre recuperase break-ul, însă nu mai are aceeași consistență la serviciu ca în primul set! Tsurenko câștigă din nou pe serviciul lui Bogdan.

UPDATE 17:35 Ana Bogdan – Lesia Tsurenko 6-4, 3-6, 1-2! Ucraineanca reușește break-ul încă din startul setului al treilea, iar misiunea sportivei noastre devine infernală!

UPDATE 17:20 Ana Bogdan, prea pasivă după problemele medicale suferite, pierde setul al doilea, 6-4, 3-6 cu Lesia Tsurenko! Românca va începe decisivul la serviciu.

UPDATE 17:10 Ana Bogdan își recapătă energia și recuperază break-ul: 6-4, 3-4 cu Lesia Tsurenko!

UPDATE 16:52 Ana Bogdan – Lesia Tsurenko 6-4, 1-4! Românca acuză în continuare o stare de slăbiciune, iar ucraineanca se desprine în setul al doilea.

UPDATE 16:38 Bogdan a revenit pe teren, după ce medicul i-a luat tensiunea și i-a administrat o pastilă. Românca servește acum la 6-4, 0-1!

UPDATE 16:33 Ana Bogdan acuză o stare de rău și solicită îngrijiri medicale, după ce Lesia Tsurenko a câștigat primul game al setului secund! Româncei i se ia pulsul, să sperăm că va putea continua jocul.

UPDATE 16:20 Ana Bogdan câștigă cu 6-4 un prim set cu o desfășurare nebună! Lesia Tsurenko a egalat după ce românca a condus cu 4-1, dar sportiva noastră s-a mobilizat, adjudecându-și următoarele două game-uri.

UPDATE 16:15 Ana Bogdan se dezemticește după ce s-a văzut egalată și reușește un nou break! Acum servește pentru set la 5-4!

UPDATE 16:00 Lesia Tsurenko recuperează un break, dar Ana Bogdan rămâne mare favorită la câștigarea primului set: 4-2!

UPDATE 15:52 Ana Bogdan – Lesia Tsurenko 3-1! Sportiva noastră începe în forță, jucând foarte solid din spatele liniei de fund.

UPDATE 15:25 Începe meciul Anei Bogdan din turul trei la Wimbledon! Românca forţează calificarea în optimi, dar nu va fi uşor cu Lesia Tsurenko! Jucătoarea din Ucraina începe la serviciu.

Game, set și meci! Irina Begu, chinuită de o accidentare la spate, n-a mai rezistat și a fost învinsă de Anna Blinkova, scor 5-7, 3-6 în turul secund la Wimbledon! Rusoaica a închis partida cu serviciul, după o oră și 55 de minute de joc.

Rămânem cu două jucătoare pe tabloul de simplu, Ana Bogdan și Sorana Cîrstea, ambele calificate în turul trei. Ana va juca vineri cu Lesia Tsurenko, iar Sorana o va înfrunta joi pe Beatriz Haddad Maia.

UPDATE 15:05 Begu nu poate menține ritmul, iar Blinkova face un nou break și va servi pentru meci: 5-7, 3-5!

UPDATE 14:55 Irina Begu e condusă cu 5-7, 3-4 de Anna Binkova. Câte două break-uri de fiecare parte în setul al doilea.

UPDATE 14:48 Irina Begu – Anna Blinkova 5-7, 2-3! Românca face rebreak-ul, în ciuda problemelor medicale, iar acum pare puțin mai vioaie.

UPDATE 14:35 Irina Begu continuă să sufere din punct de vedere fizic și aproape că nu mai poate alerga după mingi: 5-7, 0-2 cu Anna Blinkova. Irina a primit îngrijiri medicale în pauza dintre seturi, având dureri în zona lombară.

UPDATE 14:22 Irina Begu pierde in extremis primul set cu 5-7, în fața Annei Blinkova! Românca pare obosită, după meciul precedent care a fost amânat de mai multe ori.

UPDATE 14:12 Irina Begu – Anna Blinkova 5-5! Românca revine excelent și egalează, nu înainte de a salva și o minge de set.

UPDATE 13:53 Irina Begu își pierde răbdarea, iar Anan Blinkova reușește primul break al partidei: 3-5!

UPDATE 13:45 Irina Begu se află sub presiune în primul set: 3-4 cu Anna Blinkova.

UPDATE 13:25 Start de meci echilibrat, cu mingi de break de ambele părți. Cele două jucătoare își țin însă serviciul până acum: 2-2.

UPDATE 13:10 Începe duelul dintre Irina Begu și Anna Blinkova, din turul secund la Wimbledon, cu jucătoarea din Rusia la serviciu.

Irina Begu li se poate alătura Soranei Cîrstea și Anei Bogdan în turul trei la Wimbledon, dacă trece de Anna Blinkova, într-un meci programat de la ora 13:00, pe Terenul 15. Irina dispută partida din turul doi mai târziu decât celelalte românce, după ce programul a fost dat peste cap de ploaie la All England Club.

Irina Begu – Anna Blinkova, în turul doi la Wimbledon, Live Video Online de la ora 13:00.

Irina Begu a câștigat joi un meci care s-a întins pe durata a două zile, 6-2, 3-6, 6-2 cu Rebecca Marino (Canada, 83 WTA), iar bucureșteanca revine vineri pe teren la Wimbledon!

Adversara Irinei, rusoaica Anna Blinkova, a avut nevoie tot de trei seturi pentru a se impune în runda inaugurală, 6-2, 4-6, 6-3 cu Yanina Wickmayer (Belgia, 112 WTA). Istoria meciurilor directe dintre Begu și Blinkova este de partea româncei, scor 2-1.

Dacă se va impune pentru a treia oară în carieră contra rusoaicei, Irina Begu își va egala cea mai bună performanță la Wimbledon, iar în faza următoare va da peste învingătoarea dintre Aryna Sabalenka (Belarus, 2 WTA) și Varvara Gracheva (Franța, 41 WTA).

Ana Bogdan luptă pentru un loc în optimi după ora 15:00

Ana Bogdan, calificată în premieră în turul al treilea la Wimbledon, forțează joi calificarea în optimile de finală, întâlnind-o pe Lesia Tsurenko. Sportiva din Sinaia a revenit superb în meciul precedent, 1-6, 6-3, 6-2 cu Alycia Parks (SUA, 51 WTA), în timp ce ucraineanca a eliminat-o pe Katerina Siniakova (Cehia, 32 WTA) cu 6-4, 6-1.

Câștigătoarea duelului Bogdan – Tsurenko o va înfrunta în optimi pe Jessica Pegula (SUA, 4 WTA) sau pe Elisabetta Cocciaretto (Italia, 43 WTA). Meciurile româncelor de la Wimbledon pot fi urmărite în direct la Eurosport și în timp real pe www.prosport.ro.

Sorana Cîrstea va juca și ea în turul al treilea, sâmbătă, împotriva favoritei numărul 13 a competiției, Beatriz Haddad Maia (Brazilia). Cîrstea a reușit o victorie spectaculoasă în turul doi, 4-6, 7-6(6), 6-4 cu Jelena Ostapenko (Letonia, 17 WTA), iar brazilianca a învins-o pe românca Jaqueline Cristian (133 WTA) cu 4-6, 6-2, 6-4.

Publicat: 07 07. 2023, 19:10
Actualizat: 07 07. 2023, 20:04