„Tour de Ski”: Ustiugov a fost învins după 5 victorii consecutive, iar Paul Pepene s-a remarcat în primii 2 kilometri ai probei de 15 km clasic cu start în bloc

„Tour de Ski” – schi fond – a ajuns sâmbătă, la Val di Fiemme (Italia), acolo unde s-a desfășurat penultima probă a ediției din acest an, 15 kilometri stilul clasic cu start în bloc (masstart). După cinci victorii în primele cinci etape, rusul Sergey Ustiugov a fost în cele din urmă învins. Martin Johnsrund Sundby (Norvegia) s-a impus cu timpul de 40 de minute și 40 de secunde la capătul celor 15 kilometri, reușind să-l devanseze pe Ustiugov, clasat pe locul 2, cu 2.2 secunde. Pe locul 3 a sosit finlandezul Matti Heikkinen – 2.8 secunde întârziere de învingător.

Românul Paul Pepene a ieșit la rampă în deschiderea cursei, când a și reușit să conducă la punctul de cronometraj 1.4 km. Treptat, sportivul de la Dinamo a pierdut ritmul cu plutonul fruntaș, iar la final s-a clasat pe locul 37, sosind după 2 minute și 44 de secunde.

Înaintea ultimei etape, programate duminică la Val di Fiemme, Ustiugov este lider în Tour de Ski, având un avans de 1 minut și 11 secunde în fața lui Sundby. Pepene ocupă locul 36, având o întârziere de peste 10 minute. Ultima rundă se anunță extrem de spectaculoasă, în condițiile în care este în ascensiune – 9 km pursuit, stilul liber.

Publicat: 07 01. 2017, 18:20
Actualizat: 07 01. 2017, 18:21