Victorie fabuloasă la US Open a Gabrielei Ruse! „E un vis pentru mine! Nu-mi vine să cred”

Vezi galeria foto - 5 poze

Gabriela Ruse a obținut o victorie fabuloasă la US Open și a recunoscut că nu îi vine să creadă.

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat în turul 3 la US Open, după ce a eliminat-o pe a opta favorită a competiției.

Gabriela Ruse trăiește un vis frumos, după ce a obținut o victorie fabuloasă la US Open

Singura reprezentantă a României pe tabloul de simplu de la US Open, Gabriela Ruse, a produs surpriza celei de-a treia zile a competiției. Ocupantă a locului 122 în clasamentul WTA și venită din calificări, ea a învins-o pe cehoaica Barbora Krejcikova (8 WTA, cs 8) cu 6-4, 7-5, într-o oră şi 45 de minute.

„Nu am cuvinte în acest moment. Nu-mi vine să cred. Barbora e o jucătoare incredibilă, a câștigat multe meciuri. E un vis pentru mine.

Nu știu cum am gestionat situația. Am vrut să lovesc tare, să-mi impun jocul. Tatăl meu e pentru prima dată în Statele Unite. Au fost zile emoționante. Mulțumesc antrenorului. Am fost accidentată câteva luni, după Transylvania Open.

Sunt foarte încrezătoare în jocul meu. Nu știu cu cine voi juca, dar nu-mi pasă în acest moment.

Mulțumesc celor care au venit să mă susțină. Îmi place New York, este orașul meu favorit”, a declarat românca pe teren, imediat după finalul meciului.

Ruse a învins-o pe Badosa în singurul meci direct de până acum

Krejcikova este deţinătoarea trofeului la Wimbledon, după ce a învins-o în ultimul act pe italianca Jasmine Paolini, cu 6-2, 2-6, 6-4.

Următoarea adversară a Gabrielei Ruse este juicătoarea spaniolă Paula Badosa (29 WTA, cs 26). Aceasta a trecut 6-3, 7-5 de americanca Taylor Townsend (48 WTA) în 101 minute.

Ruse și Badosa au mai fost adversare o singură dată în circuitul WTA. Se întâmpla în 2022, când românca s-a calificat în turul 2 la Dubai, după ce s-a impus cu 6-3, 5-7, 6-4.

Ruse va juca și la dublu la US Open, alături de ucraineanca Marta Kostyuk

Pentru Gabriela Ruse, meciul cu jucătoarea spaniolă va fi al șaselea la ediția din acest de la US Open. Ca să ajungă pe tabloul principal, românca a trecut prin calificări.

În prima fază a acestei competiții a avut-o adversară pe Antonia Ružić (Croația), de care a dispus cu 6-2, 6-2. A urmat meciul cu sportiva chineză Ma Yexin, victoria revenind Gabrielei tot în două seturi identice, 6-3.6-3.

Ruse a avut dificultăți abia în ultimul tur, când a cedat primul set din meciul cu filipineza Alex Eala cu 3-6. Ulterior, însă, românca a impus ritmul, și le-a adjudecat pe următoarele cu 6-1, 6-4 și s-a calificat pe tabloul principal.

Românca va juca și la dublu. Ea și ucraineanca Marta Kostyuk le au adversare în primul tur pe Kateryna Baindl și Katie Volynets (Ucraina, Statele Unite).

Publicat: 28 08. 2024, 21:17