Încă o reușită pentru sportul românesc! CS United Galați, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la futsal

Echipa CS United Galați a reușit, sâmbătă seara, o performanță remarcabilă. Echipa din Moldova s-a calificat în optimile de finală ale UEFA Futsal Champions League.

United Galați a învins, în deplasare, formația BTS Rekord Bielsko-Biała, campioana Poloniei, scor 6-3, grupare pe care specialiștii o considerau favorită în această confruntare. Daniel Araujo a fost cel mai bun jucător al echipei gălățene. El a marcat cinci din cele șase goluri.

Victorie uriașă pentru CS United Galați! Echipa românească, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la futsal

Victoria lui United Galați vine într-un moment dificil. Fără doi jucători, testați pozitiv la COVID-19, Ionuț Păduraru și Robert Crișan, United a deplasat în Polonia doar 11 jucători.

Lotul gălățenilor a fost compus din următorii jucători: Andrei Dinicuță, Florin Ignat, Sergiu Tacot, Constantin Burdujel, Andrei Crăciun, Octavian Cireș, Daniel Araujo, Matei Boșneagă, Iulian Arhire, Iulian Cojocaru și Cosmin Petică.

Delegația a fost condusă de președintele Cristian Ștefu și îi mai are în componență pe antrenorii secunzi Viorel Cojoc și Alexandru Tănăsilă.

În meciul dintre BTS Rekord Bielsko-Biała și CS United Galați au marcat  Popławski (9’08, 19’55), Biel (37’51) – pentru BTS Rekord Bielsko-Biała – și Daniel Araujo 5’15, 10’22, 31’32, 34’22, 39’25), Florin Ignat (35’58) – pentru CS United Galați.

Florin Ignat afirmă că deplasarea vine după un drum foarte greu, de două zile, pânâ în Polonia. Românilor nu le vină să creadă că au ajuns în sferturile de finală ale competiției.

„E o victorie mare, o victorie a caracterului acestei echipe, a unității! O victorie a echipei United Galați, a futsalului românesc! Am avut o deplasare foarte grea, două zile pe drum, dar niciun moment nu am renunțat la gândul de a ne califica. Dedicăm acest succes, această calificare, memoriei profesorului Ionel Tămășanu, cel care ne-a părăsit atât de brusc. Am jucat, așa cum am promis, cu gândul la dânsul. Am pregătit foarte bine meciul. Sincer, ceea ce știam despre ei s-a adeverit. Suntem cu toții epuizați, dar fericiți. Nu ne vine să credem că ne-am calificat, nu ne vine!”, a spus Florin Ignat, potrivit site-ului Federației Române de Fotbal.

Sursă foto: FRF.RO

Publicat: 16 01. 2021, 22:29
Actualizat: 16 01. 2021, 22:30