Arcada Galaţi a câștigat Cupa României la volei masculin. Campioana s-a impus clar în finala cu Steaua, aceasta din urmă susținută din tribună și de legendarul antrenor Tănase Tănase

Campioana CSM Arcada Galaţi a reușit dubla, după ce a câștigat și finala Cupei României la volei masculin cu CSA Steaua Bucureşti. Gălățenii au dominat autoritar actul final și s-au impus în trei seturi: 25-19, 25-21 și 25-23.

Final Four-ul Cupei României s-a desfășurat în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu-Colibaşi” din Braşov. Atmosfera a fost superbă la finală, Sala Sporturilor din Brașov fiind arhiplină cu peste 1.500 de spectatori!

Adrian Vestea, președintele Consiliului Județean Brașov, le-a înmânat gălățenilor trofeul la festivitatea de premiere.

În semifinale, Arcada Galați și Steaua au trecut de SCM Craiova, respectiv LAPI Dej SCM Zalău

În semifinale, care au avut loc sâmbătă, CSM Arcada Galaţi a dispus de SCM ”U” Craiova cu scorul de 3-1 (22-25, 25-20, 25-14, 27-25).

Steaua a câştigat cealaltă semifinală, cu vicecampioana CSŞ LAPI Dej SCM Zalău, cu 3-0 (26-24, 26-24, 25-17).

Înaintea finalei Cupei României, cântăreața Paula Seling a intonat imnul României.

La 97 de ani, Tănase „Tică” Tănase, alături de Steaua!

La finala de la Brașov a asistat și legendarul antrenor Tănase Tănase, o adevărată legendă a voleiului românesc.

La aproape 97 de ani, pe care îi va împlini în luna mai, nea Tică este un susținător la Stelei, echipă cu care a câștigat ca antrenor cinci titluri de campion național. De altfel, Tănase Tănase a venit la sală cu un fular al Stelei pe care l-a purtat mândru la gât.

„După doi ani de pandemie am venit să văd un meci de volei”, a spus Tănase.

Reputatul antrenor a anticipat victoria gălățenilor încă din finalul setului doi. „Steaua nu are cum sa revină.” Și așa a și fost! „Arcada a meritat să câștige Cupa. Au jucat foarte bine. Steaua? Dezamăgitor!”, a spus Tănase Tănase, cel care la final a fost aplaudat de jucătorii Stelei, dar și de fanii roș-albaștrilor prezenți la Brașov.

Publicat: 14 03. 2022, 09:52