Corona Brașov, încă un pas uriaș spre grupele Ligii Campionilor. Campioana României învins-o, în Elveția, pe Schonenwerd

Sport Pictures

Corona Brașov a reuşit o victorie memorabilă, 3-1 (18-25, 25-23, 25-21, 28-26) cu elvețienii de la Volley Schonenwerd, marţi seara, în deplasare, în prima manşă din turul II al Ligii Campionilor. Returul se va disputa pe 8 octombrie, la ora 18:00, în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu Colibași” din Brașov.

Brașovenii au revenit de la 0-1

La doar două zile după ce a pierdut Supercupa României în fața Rapidului. Corona a jucat în Elveția cu Schonenwerd. Campioana Elveției a început mai bine meciul și și-a adjudecat primul set, 25-18.  Și în setul secund, elvețienii au început mai bine și au condus cu 15-10.

Din acel moment, braşovenii lui Laurențiu Lică au dat semne de revenire și ai reușit să revină spectaculos și să egaleze situația la seturi. Corona a controlat setul 3, adjudecat cu 25-21. Setul 4 a fost extrem de echilibrat, dar în cele din urmă elevii lui Laurențiu Lică au închis meciul cu 28-26 și sunt cu un pas în turul 3 preliminar, ultima redută înaintea grupelor Ligii Campionilor.

Returul peste o săptămână la Brașov

Manșa retur dintre Corona Brașov și Schonenwerd se va disputa marți, 8 octombrie, la Brașov. La prima  participare în cupele europene, Corona Braşov a început sezonul în Liga Campionilor în primul tur preliminar, în care a eliminat formaţia bosniacă Bijeljina Radnik cu dublu 3-0. În cazul în care trece de Schonenwerd, Corona Brașov va juca  un turul 3 preliminar cu învingătoarea dintre  Olympiacos (Grecia) și Guaguas (Spania).

Publicat: 02 10. 2024, 08:21
Actualizat: 02 10. 2024, 08:22