Galop de sănătate pentru CSM Lugoj la returul cu Selmy Brno. Româncele merg mai departe în Challenge Cup

CSM Lugoj s-a impus tot cu 3-0 (25-13, 25-19, 25-13) și în returul din Cupa CEV, în fața campioanei Cehiei, Selmy Brno și româncele merg mai departe șaisprezecimi, unde vor da peste o echipă din Ungaria.

În meciul-tur de pe tărâmurile morave, scorul general a fost același, deși meciul a fost unul mult mai strâns și echilibrat.

Cehoaicele au contat doar în setul doi

Lugojencele au intrat excelent în meci și au terminat rapid primul set. În setul doi însă, echipa din Brno a controlat mult mai bine startul, cu siguranță la serviciu. Libero-ul japonez An Saita a fost pusă în dificultate la preluări, însă după 13-13, atacurile gazdelor au făcut ca jocul să nu mai poată fi controlat doar din repuneri bune ale mingii în joc. Al treilea set a început, după 1-1, cu zece servicii consecutive ale Marijei Miljevic care au adus puncte consecutive formației bănățene, iar ultimul act, oricum devenit o formalitate din pricina scorului general, s-a terminat rapid.

„A fost doar un antrenament”

Antrenorul lugojencelor a recunoscut că meciul nu a implicat nicio presiune și spune că și partidele din noiembrie vor fi la fel. „Noi ne-am calificat deja din Cehia. A fost doar un antrenament. Cu capul, suntem deja la meciul cu Dinamo. A fost un antrenament bun pentru ce urmează. Sunt mulțumit cu scorul, normal. E bine că nu s-a prelungit prea mult. Chiar a fost mult mai bine tactic acest meci decât primul. Noi am jucat amicale cu primele patru echipe din Ungaria și cred că turul următor va fi mai ușor decât acesta„, a precizat Ugljesa Segrt.

Andra Artin a precizat că echipa nu a avut emoții nici în setul doi. „Cred că a fost un pic mai ușor decât în Cehia. Am jucat acasă și clar asta ne-a ajutat, plus că aveam avantajul scorului. Dar deși poate nu s-a văzut, a fost în continuare un meci greu pentru noi. Nu cred că e ceva ce nu ne-a mers în setul doi. Pot spune că au servit foarte bine și poate acolo au fost câteva momente în care ne-au ajuns un pic din urmă, dar atât. În rest, consider că am fost peste ele„, a precizat extrema Lugojului.

Cehii au recunoscut superioritate româncelor

Antrenorul de la Brno a punctat că echipa Lugojului este foarte bună. „A fost un meci. Lugojul este o echipă cu jucătoare de calitate, fiecare dintre ele. Au jucat foarte bine, au multă experiență. Stau foarte bine ca echipă. Noi a schimbat mult echipa în această vară, avem multe jucătoare noi. Așa că încercăm să dobândim experiență din asemenea jocuri. Atmosfera a fost fantastică, DJ-ul la fel, publicul, asemenea. Știam ce să ne așteptăm de la fiecare jucătoare, dar au jucat mult mai bine acasă decât la Brno„, a precizat Jaroslav Vlk.

Vera Pluharova a spus că nivelul voleiului românesc e foarte bun. „Echipa adversă a jucat foarte bine, cu o apărare bună. Au servit bine, au sărit bine la blocaj, la fel și pe atac. Au jucat foarte bine, pe toate cele șase poziții. Noi știam că nu avem nimic de pierdut, așa că am tras din greu. Dar adversarul a fost prea puternic. Acesta e nivelul voleiului din România, e foarte bun. Îl admir!„, a precizat jucătoarea cehă. Echipă adversă a venit însoțită și de televiziunea de stat din Cehia.

CSM Lugoj va juca sâmbătă în campionat, în deplasare la Dinamo. În noiembrie, urmează o „dublă” cu unguroaicele de la MAV Foxconn Szekesfehervar.

Publicat: 16 10. 2024, 23:19