S-a terminat! Corona Brașov a ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor. Campioana României continuă în CEV Cup

Corona Brașov și-a încheiat aventura în preliminariile Ligii Campionilor la volei masculin în turul 3 preliminar.

Campioana României a fost eliminată de Olympiakos Pireu, o echipă redutabilă care s-au dovedit net superioară în ambele manșe. Corona Brașov fost învinsă şi marţi seara, în deplasare, de Olympiacos Pireu, scor 3-0 (25-23, 30-28, 25-23), în manşa secundă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor. În tur, multipla campioană a Greciei a câştigat tot cu 3-0 ( 25-20, 25-19, 25-20).

Visul Champions League spulberat de Olympiakos

Învinsă în tur, la Brașov, cu 3-0 de campioana Greciei, Corona avea șanse minime de calificare în grupele celei mai importante competiții europene intercluburi. Elevii lui Laurențiu Lică au început bine returul din Grecia, au condus și cu patru puncte, dar grecii au revenit și și-au adjudecat setul cu 25-23. Setul doi a început cu Olympiakos la conducere, dar brașovenii au revenit incredibil de la -8 și chiar au pus probleme mari ratând câteva șanse de a închide setul. În final, grecii s-au impus cu 30-28. Setul 3 a fost echilibrat, iar Olympiakos a tranșat meciul pe final, scor 25-23. Ewoud Gommans, cu 11 puncte, a fost cel mai bun jucător al Coronei în meciul din Grecia.Povestea frumoasă a campioanei României în Liga Campionilor s-a terminat fără set câștigat în fața grecilor.

Corona Brașov va continua în CEV Cup

Olympiakos Pireu va evolua în grupele Ligii Campionilor, iar Corona Brașov în CEV Cup, cu sârbii de Vojvodina Novi Sad. Corona Brașov, prima nou-promovată care a câștigat campionatul în România, a avut o evoluție bună și în Liga Campionilor. Echipa lui Laurențiu Lică s-au calificat în turul 3 preliminar, după ce a eliminat pe rând pe Radnik Bijeljina (Bosnia) și pe Volley Schonenwerd (Elveția).

Publicat: 22 10. 2024, 22:21