Thriller la Brașov. Corona Brașov a trecut cu mari emoții de Volley Schonenwerd și continuă să viseze la grupele Ligii Campionilor. Reacția lui Laurențiu Lică

Sursa foto: ProSport

Corona Brașov este la un pas de calificarea în grupele Ligii Campionilor la prima participare în cupele europene!

Campioana României la volei masculin s-a calificat dramatic în turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, deși a pierdut marți seara, pe teren propriu, cu formația elveţiană Volley Schonenwerd, scor 2-3. Elevii lui Laurențiu Lică aveau nevoie de minim două seturi câștigate în returul de la Brașov după ce câștigaseră în Elveția cu 3-1. Returul de la Brașov avea să fie unul de poveste.

Au revenit de la 0-2!

Surprinzător, elvețienii au făcut un meci fabulos la Brașov și au condus cu 2-0 la seturi! Brașovenii au revenit spectaculos. Mai întâi și-au adjudecat în setul 3, câștigat cu 25-15.

Dramatism la cote maxime în setul 4

Setul patru a fost de un real dramatism. Elvețienii au condus cu 14-7, dar brașovenii au revenit incredibil și au preluat conducerea. Au ratat cinci mingi de set și implicit de calificare, după care au salvat trei mingi de 0-3! Într-un final, brașovenii au câștigat setul patru cu 38-36, dar au obținut și calificarea în turul 3 preliminar!

Volley Schonenwerd, victorie de palmares

Schonenwerd a câștigat ultimul set și a câștigat meciul pentru palmares, scor 3-2 (25-21, 25-23, 15-25, 36-38, 15-11). Belgianul Ewoud Gommans, cu 27 de puncte, a fost MVP-ul meciului. Augusto Colito a contribuit cu 16 puncte, iar Ştefan Lupu cu 14 puncte pentru Corona.

Laurențiu Lică: „Am avut reacție”

Laurențiu Lică, antrenorul Coronei, este mândru că jucătorii săi au avut reacție după startul modest din meciul retur. „Elvețienii au dat totul pe teren, au jucat un volei foarte bun și s-au aparat foarte bine. Noi nu am reușit să blocăm în momentul oportun, iar apărarea nu a mers în primele două seturi. În primele seturi am rămas datori și față de acești suporteri. Ușor, ușor și serviciul a început să funcționeze, i-am îndepărtat de fileu și am reușit să scoatem și în apărare. Mă bucur că am avut reacție și am câștigat un set 4 absolut incredibil și astfel mai facem un pas în față în preliminariile Ligii Campionilor”, a declarat Laurențiu Lică.

Olympiakos sau Guaguas în turul 3 preliminar

În turul al treilea, ultimul înaintea grupelor Ligii Campionilor, Corona o va înfrunta pe câștigătoarea dintre Olympiakos Pireu și Guaguas Las Palmas. Olympiakos s-a impus în primul meci cu 3-0, returul fiind programat, joi, 10 octombrie, în Las Palmas.

Publicat: 09 10. 2024, 08:37