Dinamo – FCSB 1-0. Nemec a adus calificarea în sferturile Cupei României! Roș-albaștrii au ratat ocazii mari

FCSB pedepsita de Adam Nemec in optimile Cupei Romaniei
Vezi galeria foto - 8 poze

Dinamo este în sferturile Cupei României! Echipa lui Ionel Gane și-a luat revanșa în fața rivalei FCSB și s-a impus cu 1-0, după golul marcat de Adam Nemec.

Învinsă în Liga 1 cu scorul de 0-1, Dinamo a profitat de faptul că FCSB n-a tras atât de tare în Cupa României, iar golul marcat de Nemec, în minutul 55, a făcut în cele din urmă diferența. După ce Tănase și Coman au intrat pe teren, roș-albaștrii puteau să împingă meciul în prelungiri, dar Eșanu a făcut un meci mare în poarta „câinilor”.

Dinamo are o șansă mare chiar să câștige Cupa României, din moment ce până acum au ajuns în sferturi trei echipe din Liga 2: Dunărea Călărași, Universitatea Cluj și Petrolul Ploiești. În plus, dinamoviștii au scăpat și de campioana CFR Cluj, eliminată încă din 16-imile competiției.

Dinamo – FCSB 1-0

Finalul meciului! Dinamo o învinge pe FCSB cu 1-0 și este în sferturile Cupei României.

Min. 85: OCAZIE MARE FCSB! Eșanu intervine fantastic la șutul lui Olaru. Cea mai mare ocazie irosită de oaspeți.

Min. 77: OCAZIE FCSB! Oaidă primește de la Tănase, dar Eșanu îl blochează iar pe mijlocașul adus de roș-albaștri de la Botoșani. Presiune tot mai mare pusă de echipa lui Toni Petrea.

Min. 76: OCAZIE MARE FCSB! Vukusic centrează cu mare întârziere după ce se precipită, iar Coman nu reușește să înscrie cu capul.

Min. 66: FCSB nu reușește să pună probleme, iar Toni Petrea face o schimbare ofensivă: iese Nedelcu, intră Vukusic.

Min. 55: GOOOOL DINAMO! Anton centrează bine din lovitură liberă și Nemec înscrie cu o lovitură de cap care îl surprinde pe Vlad.

Min. 50: OCAZIE MARE DINAMO! Morsay primește o pasă excelentă de la Nemec, șutul său este respins de Vlad, iar apoi fotbalistul adus de la Chievo nu prinde cadrul porții.

Min. 48: OCAZIE DINAMO! Șutul deviat al lui Nemec de către Nedelcu îl prinde pe picior greșit pe Vlad, însă balonul se duce peste poartă.

INFO: Derby-ul din Cupa României este urmărit de la tribuna oficială și de selecționerul Mirel Rădoi.

Min. 46: Începe repriza secundă. FCSB introduce „artileria grea” pentru repriza secundă: Tănase, Olaru și Coman. Ies Buziuc, Vînă și Șut.

Min. 45: Finalul primei reprize

Min. 33: OCAZIE MARE FCSB! Oaidă rămâne liber în careu, dar șutul său din poziție excelentă trece mult peste poartă.

Min. 22: OCAZIE DINAMO! Sorescu centrează bine și Nemec reia periculos cu capul, dar Andrei Vlad este pe fază.

Min. 17: OCAZIE FCSB! Oaidă trage periculos, dar Eșanu este la post și reține.

Min. 5: Dinamo începe în forță derby-ul cu FCSB, fără să pună însă în pericol poarta lui Vlad, în primele minute. Gazdele au o posesie superioară și încearcă să profite de faptul că oaspeții au multe rezerve în formula de start.

Min. 1: Începe derby-ul din optimile Cupei României.

Echipele de start:

Dinamo: Eșanu – Sorescu, Puljic, Ehmann, St. Filip – Nepomuceno, Răuță, Anton, Fabbrini – Gueye, Nemec

Rezerve: Kongshavn – A. Radu, Morsay, Grigore, Bejan, Bani, Gol, Achim, Mihaiu

FCSB: A. Vlad – Crețu, Haruț, Nedelcu, Panțîru – Șut, Vînă, Perianu – A. Niță, Buziuc, Oaidă

Rezerve: Udrea – Miron, Coman, Vukusic, Tănase, Șerban, O. Popescu, Olaru, Pantea

Partida dintre Dinamo și FCSB din optimile de finală ale Cupei României se poate vedea la TV pe Digi Sport 1, Look Sport Plus și Telekom Sport.

Dinamo București a ajuns în această fază competițională după ce a învins-o pe FC Viitorul cu scorul de 3-0, în timp ce FCSB a câștigat la “masa-verde” în fața Gloriei Buzău, după ce a apărut un focar de COVID-19 la gruparea din Buzău.

Dinamo – FCSB Live Video Online în optimile Cupei României

Cele două echipe s-au mai întâlnit în ultima săptămână, dar în Liga 1, iar formația roș-albastră s-a impus cu scorul de 1-0 după golul înscris de Florin Tănase.

Cele două echipe s-au duelat de 7 ori în Cupa României din 2003 până în prezent, iar gruparea finanțată de Gigi Becali s-a impus de 4 ori, iar alte trei partide s-au terminat la egalitate.

FCSB și Dinamo nu au un moral bun înaintea partidei din optimile de finală ale Cupei României, după ce gruparea antrenată de Toni Petrea a fost învins în runda precedentă din Liga 1 de Academica Clinceni, scor 0-1, iar Dinamo a pierdut pe terenul lui Universitatea Craiova, scor 0-1.

Publicat: 10 02. 2021, 22:05
Actualizat: 03 03. 2021, 01:01