Rădoi a retrăit coșmarul Rapid II, dar Steaua s-a trezit la timp! Rușinea din în urmă cu fix 10 ani, când tehnicianul de acum era căpitan

Steaua s-a calificat în sferturile Cupei României după ce a trecut de FCM Baia Mare, după executarea loviturilor de departajare. După 90 de minute scorul a fost egal, 1-1, goluri marcate de Păcurar (11) și Tade (28 – penalty), și echilibrul s-a păstrat și după cele două reprize de prelungiri, deși gazdele au ratat o uriașă ocazie prin Codrin, în minutul 106, când doar bara s-a opus unui gol care foarte probabil s-ar fi dovedit decisiv.

S-a ajuns la loteria loviturilor de departajare, unde experiența și-a spus cuvântul, iar Steaua a tranșat disputa în favoarea sa (4-2), fără să rateze vreo execuție, în timp ce gazdele au ratat două lovituri, prin Străuț și Vasile Pop.

10 ani de la eliminarea în fața echipei secunde a Rapidului
Pe parcursul meciului, Steaua s-a chinuit serios cu echipa din liga secundă, defensiva lui Mirel Rădoi fiind pusă la grea încercare în mai multe rânduri. Tehnicianul campioanei a fost la un pas de a reedita experiența jenantă trăită din postură de jucător, în urmă cu fix 10 ani. În sezonul 2005-2006, Steaua părăsea rușinos Cupa României, în șaisprezecimi, după un meci cu Rapid II. După 120 de minute fără gol, meciul a ajuns la loviturile de departajare, îar fotbaliștii din echipa secundă a Rapidului au reușit marea surpriză, câștigănd cu 8-7.