„A dat cu șutul în ușa vestiarului”. Povestea blatului care n-a fost, rememorată de Laurențiu Reghecampf

Laurentiu Aurelian Reghecampf reactioneaza in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FC Botosani, contand pentru Barajul Europa Conference League, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, vineri 27 mai 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Laurențiu Reghecampf a făcut o dezvăluire incredibilă despre un blat care nu a mai fost la un meci Borussia Dortmund – Energie Cottbus.

Fostul antrenor de la echipe precum FCSB sau Universitatea Craiova, Laurențiu Reghecampf (49 de ani), a dezvăluit cum Borussia Dortmund a încercat să facă un blat cu el și colegii de la Energie Cottbus la pauza meciului din ultima etapă a campionatului german, din sezonul 2002-2003.

Laurențiu Reghecampf a dezvăluit cum Borussia Dortmund a încercat să facă blat cu Energie Cottbus

Borussia Dortmund a pierdut poziția a doua din Bundesliga din cauza rezultatului de egalitate din meciul cu Energie Cottbus, care era deja retrogradată în eșalonul secund de câteva etape. Dortmund a terminat pe locul al treilea, sub VfB Stuttgart, iar în preliminariile Champions League din sezonul următor a fost eliminată de Club Brugge. Laurențiu Reghecampf juca în acea perioadă la Energie Cottbus, iar fostul fundaș a dezvăluit cum jucătorii lui Dortmund au pus presiune pe cei de la Cottbus pentru a ceda partida.

„Și (Dortmund) nu ne-a bătut. La pauză, a venit Stefan Reuter (n.r. – fundaș, campion european și mondial cu Germania, de 5 ori campion în Bundesliga cu Bayern și Dortmund). Era căpitan atunci. A venit și a dat cu șutul în ușa de la vestiarul nostru. Zice: «Ce faceți voi aici?!». Că nu știu ce… Îți dai seama că au intervenit ăia și l-au dat afară. După aia veneau să ne dea 25.000, 30.000… N-a mai fost.

Nu. Hai să îți spun. Lucrurile astea se puteau face ca echipă. Nu aveam nimic de câștigat sau de pierdut. Dar atunci a fost și ambiția noastră. “Bă, ce au făcut ăștia? Au zis că ne dau cinci-șase, nu ne-au luat în seamă. Acum, la pauză…”. Era 1-0 și s-a terminat 1-1”, a spus Laurențiu Reghecampf la iAM Ștucan.

Laurențiu Reghecampf a jucat timp de 5 ani pentru Energie Cottbus

Laurențiu Reghecampf s-a transferat de la Steaua București la Energie Cottbus în vara anului 2000, iar pentru germani a evoluat în perioada 2000-2005. Reghecampf a strâns 118 meciuri în Bundesliga, reușind să înscrie de 13 ori și să ofere 19 pase decisive.

Reghecampf a evoluat în 142 de meciuri oficiale pentru Energie Cottbus, pentru care a înscris de 17 și a oferit 23 de assist-uri.

Publicat: 07 10. 2024, 21:57