:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F03%2FWhatsApp-Image-2025-03-23-at-18.59.24.jpeg)
Frații Andrew și Tristan Tate au revenit, vineri noapte, în România, pentru ca luni să se prezinte la sediul IPJ Ilfov din Voluntari să semneze controlul judiciar.
Cei doi frați au sosit în țară la bordul unui avion privat pentru care au plătit suma de 185.000 de dolari, după cum au postat aceștia pe contul de pe platforma X.
”Cheltuirea a 185.000 de dolari pe un avion privat peste Atlantic pentru a semna o singură hârtie în România. Oamenii nevinovați nu fug”, a scris fostul luptător de MMA, Cobra King Tate, pe X.
Frații Tate au zburat spre Florida, luna trecută, tot cu un avion privat.
Aroganța revenirii în România cu un zbor privat nu este singura pe care a arătat-o Tate în numai câteva zile.
Andrew Tate a defilat cu cea mai nouă achiziție din parcul său auto, o „bijuterie” în valoare de 3.000.000 de euro pe care a etalat-o prin Piața Constituției.
Bolidul a atras atenția nu doar prin modelul deosebit, Koenigsegg Jesko, dar și prin culoarea sa aparte, Tiffany Blue.
Potrivit CANCAN.RO, Tate nu a făcut prea multe ture pe străzile din București, pentru că a aceasta a intrat și în atenția celor de la „Ridicări auto”, bolidul fiind parcat într-un loc nepermis.
Andrew și Tristan Tate sunt acuzați de trafic de persoane, viol și alte fapte, aflându-se sub control judiciar, iar luna trecută au plecat în SUA, unde au stat într-o vilă izolată.
Luni, 24 martie, la ieșirea din sediul IPJ Ilfov, întrebat dacă se va reîntoarce în SUA, Andrew Tate a afirmat că este liber să circule, atât timp cât respectă obligațiile judiciare.
„Nu sunt condamnat pentru crimă, sunt o persoană liberă. Pot să merg oriunde în vacanță, pot să merg în Grecia, în Australia, oriunde vreau, dar acum sunt fericit că mă aflu în România. Aici locuiesc, iubesc România, voi sta aici două săptămâni, probabil, până când voi decide, spontan, să plec. O să fac asta cât timp o să-mi respect obligațiile judiciare, lucru pe care îl voi face”, a declarat Andrew Tate, notează Digi24.
În același ton arogant, Tate a subliniat că el este investigat, peste tot în lume, pentru că este un om influent. Tate este investigat în Florida și Marea Britanie pentru aceleași fapte ca și cele din România.
„Acest caz se va încheia mai devreme sau mai târziu. Deci acum este doar o treabă birocratică, de semnare a unor hârtii. Putem discuta despre cât de injust este. Ei au încercat să-mi distrugă viața timp de trei ani.
Dar Dumnezeu ne pune la încercare și cred că pe mine Dumnezeu mă supune unui test. Și cred că am făcut o treabă bună refuzând să fiu înfrânt. A fost o experiență interesantă care se apropie de sfârșit. (….) Când ești una dintre cele mai importante persoane din lume, orice țară de pe planetă este interesată de tine. Probabil că sunt anchetat și în Myanmar ori în Kazahstan”, a mai spus Tate, subliniind că el consideră că nu a greșit cu nimic.
FOTO: CANCAN.RO.