E mamă a 8 copii la 38 de ani și a luat o decizie care i-a bulversat pe mulți! A alergat 100 de kilometri pentru asta: „Am avut o cădere nervoasă! Nu am vrut”

Atleta Estefania Unzu, mamă a opt copii până la 38 de ani, este noua campioană a Spaniei în cursa de 100 de kilometri, probă la care a participat pentru prima dată în cariera sa.

Sportiva iberică a fost la un pas să nu ia startul în această cursă, deoarece, dezvăluie ea, a avut o cădere nervoasă și nu a mai vrut să alerge la acesta probă, ci la una mai dură.

A născut 8 copii până 38 de ani și a luat o decizie care i-a lăsat mască pe toți

Alergătoarea Estefania Unzu a devenit noua campioană a Spaniei în cursa de 100 de kilometri. Cunoscută în mediul online ca „Verdeliss”, acolo unde are aproape 1,5 milioane de urmăritori, Estefania Unzu a condus cursa de la început și până la sfârșit. Ea a trecut linia de sosire după 7 ore, 59 de minute și 30 de secunde. A fost urmată de Alba Maria, în timp ce pe locul trei a terminat Eva Pareja.

Potrivit jurnaliștilor de la cotidianul Marca, Estefania Uhzu, alias ”Verdeliss”, are opt copii, dar acest lucru nu a împiedicat-o să se pregătească cu mare seriozitate și se devină campioana Spaniei.

Numai că, chiar înainte de cursă, aceasta a avut o cădere nervoasă și nu a vrut să mai ia startul în cursa de 100 de kilometri. Până la urmă s-a ambiționat și a pornit într-o altă cursă, și mai dură, pe care a dominat-o teritorial. La final s-a felicitat că a concurat și a mulțumit familiei pentru tot suportul acordat.

”Ieri am avut o cădere nervoasă și nu am vrut să alerg. Am vrut să încerc să particip la ultradistanță, nu la `trail` (n.r. – care presupune o diferență de nivel de 1.000 de metri).

Prieteni, noi ne setăm propriile limite. Sunt în al nouălea cer, nu voi uita niciodată graba cu care am trecut de linia de sosire. Traseul extrem de dificil va rămâne în memoria mea. Mulțumesc, familie”, a transmis atleta după cursă.

În proba masculină, Alberto Bravo a cucerit medalia de aur, după ce a trecut linia de sosire în 6 ore, 57 de minute și 13 secunde. Pe locul 2 a terminat Manel Deli, la doar 10 secunde în spatele campionului, iar Carlos Gazapo a ieșit al treilea.

Publicat: 14 05. 2024, 14:48
Actualizat: 14 05. 2024, 14:51