Helmut Duckadam a intervenit și a cerut pensie pentru că a câștigat Cupa Campionilor Europeni. Ce a cerut statului român eroul de la Sevilla: „Măcar unii să mai apuce să ia până se împlinesc 40 de ani de la acea performanță”

SURSĂ Sportpictures

Helmut Duckadam și-a pierdut răbdarea și a intervenit și a cerut pensie pentru că a câștigat Cupa Campionilor Europeni alături de Steaua București, în 1986.

Cel cunoscut ca „Eroul de la Sevilla” a transmis un mesaj clar pentru statul român și este de părere că fotbaliștii care au reușit cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc merită să fie recompensați pe măsură.

Ce crede Helmut Duckadam despre pensiile viagere

Helmut Duckadam și-a pierdut răbdarea și a intervenit și a cerut pensie pentru că a câștigat Cupa Campionilor Europeni alături de Steaua București, în 1986. Cel cunoscut ca „Eroul de la Sevilla” a transmis un mesaj clar pentru statul român și este de părere că fotbaliștii care au reușit cea mai mare performanță din istoria fotbalului românesc merită să fie recompensați pe măsură.

Astfel, fostul mare portar speră ca atât el cât și colegii lui să poată primi această pensie până în 2026, când de vor împlini 40 de ani de când Steaua București a câștigat Cupa Campionilor Europeni.

„În ultima perioadă se vorbește foarte mult de actualizarea pensiilor viagere. Se amintește de obținerea unor medalii după 20-30 de ani la anumite discipline.

Din păcate, după aproape 39 de ani, nu s-a găsit (sau nu s-a dorit) să se găsească o soluție pentru a-i integra și pe cei 20 de fotbaliști, dintre care au mai rămas 15, pe lângă cei 594 de sportivi cu pensie viageră, care au obținut cea mai mare performanța din istoria fotbalului românesc, câștigarea Cupei Campionilor Europeni.

Cu părere de rău, trebuie spus că nici noi, prin Emeric Ienei (fost secretar de stat în Ministerul Sportului) sau Anghel Iordanescu (fost senator), nu am făcut nimic în acest sens. Jos pălăria în fața doamnei Lipă!

Poate până la aniversarea a 40 de ani de la acea performanță, care va avea loc pe 7 mai 2026, unii dintre noi să mai apuce să se bucure și ei de o pensie viageră (chiar si neactualizată) pe care ar merita-o din plin!”, a scris Helmut Duckadam, într-o postare pe Facebook.

Helmut Duckadam, decisiv în fața Ligii Campionilor din 1986

În 1986, la Sevilla, Steaua București și FC Barcelona se întâlneau în finala Ligii Campionilor Europeni. După 0-0 în 120 de minute, bucureștenii au reușit să se impună cu scorul de 2-0 la loviturile de departajare, datorită golurilor înscrise de Gabi Balint și Marius Lăcătuș.

Helmut Duckadam a fost cel mai important fotbalist al roș-albaștrilor în finala respectivă. Legendarul portar a reușir să apere nu mai puțin de patru lovituri de departajare, iar Steaua București a cucerit trofeul în fața celor de la FC Barcelona.

Publicat: 17 10. 2024, 19:20