Măcar până la startul primului meci al naționalei ne vom bomba piepturile ”patrioate” și ne vom crede din nou mai zmei decât suntem. Vom cere fotbal bun, rezultate, calificări. Convinși că naționala, nimic altceva decât congruența energiilor din ceea ce încă mai numim „fotbal românesc”, poate atinge culmi precedate de preocupări abisale.
Pentru că, dincolo de galbenul asortat cu albul de pe șorturi, de parcă am fi naționala Vaticanului, vom fi preocupați de probleme majore, care dau cheia progresului.
Mai întâi, vom număra contabilicește câți dintre eroi își vor pune mâna la inimă în timpul imnului. Cu coada ochiului îl vom urmări pe bancă și pe intrusul Ștefănescu, de la Sepsi. L-au intoxicat de tot ungurii? Sau e fecior de-al nostru, spion în secuime?
Vom pregăti cu voioșie „El Clasico de România”, acum e „the real thing, bro”, ăla cu numele adevărate, Dinamo – Steaua. Până la urmă, nu ăsta era un argument pentru Liga 1 cu play-off și play-out? Să avem normă dublă de mari derby-uri? De atunci, Steaua s-a topit în FCSB, Dinamo nu prea a prins play-off-ul, așa că nici măcar normă dublă de FCSB – Dinamo nu am mai avut. Să vedem dacă și câte Dinamo – Steaua vom avea în liga secundă. Nu înainte de a ne hăhăi suprem pe seama retrogradării lui Dinamo, cu artificii cu tot, în incinta unității militare.
Vom fi preocupați zile și nopți de necesitatea implicării statului în fotbal, că altfel nu se mai poate. În 32 de ani, capitalismul ne-a distrus fotbalul. Ne vom ruga de Ministerul Apărării să facă ceva să aibă Steaua drept de promovare, dar fără să o înstrăineze chiaburilor. După cum, dincolo, Ionuț Lupescu nu vede altă soluție la Dinamo decât implicarea Ministerului de Interne. Așa să ne ajute Dumnezeu!
Vom saluta regulamentar revenirea „oamenilor de fotbal” Nețoiu și Cohn în marele fenomen. Era păcat să stea deoparte, adevăratele valori trebuie implicate. FC Voluntari a fost brand-ul care i-a convins pe cei doi că e vremea să pună din nou ceva „năuhau” la dispoziția comunității, de data asta chiar pe banii comunității. Bineînțeles, fără alte beneficii, doar din dragoste de oameni și de fotbal.
Vom tremura la tragerea la sorți din preliminariile cupelor europene. Și, măcar până la fluierul de start, vom bate ca la fasole pe toți lacii și caraganzii care ne vor ieși în cale. Pentru că, nu-i așa?, rușinilea alea nu se mai pot repeta, am dat deja cu fundul de pământ.
Vom continua să vindem mbapei pe sume astronomice și vom privi cu interes și îngrijorare evoluțiile stranierilor noștri, de la Serie B până la Hapoel Haifa, noua casă a expulzatului Miron.
Vom primi cu mândrie-n suflet vestea că retrogradarea lui Dinamo e compensată de revenirea în prima ligă a unor nume mari, de tradiție. Doar că tradiția nu ține de foame. Sibiul, Petrolul și „U” trebuie să se miște repede și bine ca să supraviețuiască.
Altfel, ne vom ocupa vacanțele de vară cu teme majore precum „câtă vodcă bea Reghe”, „cum ar ieși o smardoială Giani vs Steliano” sau „care e primul grataragiu care să-i ofere puțin respect ca la Londra lui Dan Petrescu”.
Iar când începe meciul naționalei…cântăm cu patos „Deșteaptă-te, române!” și strigăm spre bancă planul strategic al calificării: „Edi!!! Fă și tu cevaaa!!!”
Introdu cuvântul căutat și apasă ENTER