Dan Petrescu a oferit faza meciului CFR – Young Boys! S-a tăvălit pe jos după o ratare a lui Djokovic | FOTO

Dan Petrescu a oferit faza meciului CFR Cluj – Young Boys Berna, din a doua etapă a grupelor Europa League.

Cu gândul la primăvara europeană după victoria cu ȚSKA Sofia, scor 2-1, din prima etapă a grupelor Europa League, tehnicianul campioanei României a trăit partida de la Cluj-Napoca cu Young Boys la intensitate maximă, mai ales după ce l-a pierdut pe veteranul Paulo Vinicius, în prima repriză.

Dan Petrescu i-a surprins pe elvețieni cu o reacție incredibilă, în timpul reprizei secunde, la ratarea lui Damjan Djokovic.

Dan Petrescu, faza meciului CFR Cluj – Young Boys

La scorul de 0-0, chiar înainte ca veteranul Mario Rondon să deschidă scorul, Damjan Djokovic a avut o oportunitate destul de bună de gol, mijlocașul șutând în blocajul unui adversar, în tentativa de a trage pe poartă. A fost una dintre puținele șanse de gol ale clujenilor din acest meci.

Dan Petrescu spera ca Djokovic să marcheze dintr-o poziție destul de bună, însă croatul n-a tras nici măcar pe spațiul porții, astfel că „Super Dan” a oferit faza serii, după ce s-a tăvălit pe jos, dezamăgit de ratarea elevului său.

În doar câteva minute, CFR a deschis însă scorul cu Young Boys prin unul dintre favoriții lui Petrescu, Mario Rondon. Elvețienii au egalat în cele din urmă, partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, dar CFR este pe primul loc în Europa League, înaintea deplasării de la Roma, de săptămâna viitoare.

CFR – Young Boys | Echipele de start

CFR Cluj (4-3-3): Bălgrădean – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Păun, Hoban, Djokovic – Deac, Debeljuh, Rondon
Rezerve: Sandomierski, Manea, Omrani, Pereira, Ciobotariu, Latovlevici, Chipciu, Itu, Joca, Carnat
Antrenor: Dan Petrescu

Young Boys Berna (4-3-3): Ballmoos – Hefti, Camara, Zesiger, Maceiras – Fassnacht, Lustenberger, Aebischer – Elia, Nsame, Moumi Ngamaleu
Rezerve: Neunschwander, Faivre, Sierro, Sulejmani, Gaudino, Burgy, Siebatcheu, Mambimbi, Garvia, Lefort, Rieder
Antrenor: Gerardo Seoane

AS Roma – CFR este Live Video Online pe prosport.ro, joi, de la ora 19:55.

Publicat: 29 10. 2020, 23:42