Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Chinei. Prima reacție a pilotului

Max Verstappen a castigat Marele Premiu al Chinei. Prima reactie a pilotului
Vezi galeria foto - 6 poze

Max Verstappen (26 de ani), component al echipei Red Bull Racing, a câştigat Marele Premiu al Chinei din Formula 1, după ce duminică, 21 aprilie, a reușit o nouă cursă de senzație.

Prima reacție a pilotului olandez, după ce a bifat al patrulea triumf din acest sezon. Verstappen s-a mai impus în Qatar, Arabia Saudită și Japonia. Practic, singura cursă pe care a pierdut-o până acum rămâne cea din Australia, unde a abandonat.

„Am fost incredibil de rapizi, mașina a fost ca pe șine!”. Max Verstappen a câştigat Marele Premiu al Chinei din Formula 1. Prima reacție a pilotului

Duminică, 21 aprilie 2024, Max Verstappen a câștigat o nouă cursă în Formula 1, după ce s-a impus în Marele Premiu al Chinei. Max Verstappen a plecat din pole-position și a dominat cursa de la un capăt la celălalt, reușind să iasă victorios pentru a patra oară în acest sezon.

În spatele pilotului olandez de la Red Bull Racing a terminat Lando Norris, britanicul care reprezintă McLaren. Podiumul a fost completat de colegul lui Verstappen de la Red Bull, mexicanul Sergio Perez. Victoria a fost astfel și mai dulce, deoarece rivalii de la Ferrari și Mercedes au terminat în afara podiumului. Charles Leclerc și Carlos Sainz au încheiat pe locurile 4 și 5, în timp ce piloții Mercedes, George Russel și Lewis Hamilton, s-au poziționat pe 6, respectiv 9.

După finalul cursei, Max Verstappen nu și-a putut ascunde entuziasmul în fața reporterilor și a declarat:

„Am fost incredibil de rapizi astăzi, pe fiecare tip de pneu. Mașina a fost ca pe șine. Astfel de weekenduri sunt incredibile. Să obții ceea ce am obținut noi… e fantastic.

Pe final de cursă auzi mereu zgomote pe care nu ar trebui să le auzi. Erau resturi de la una dintre mașini, am trecut cu 200 la oră peste ele, am vrut să verific dacă mașina este ok.

La Miami ar trebui să fie o cursă bună pentru noi. În mod normal, strategia este mult mai simplă acolo, dar se anunță un weekend nebun”, a declarat Max Verstappen, după ce a ieșit triumfător pe circuitul de la Shanghai.

Poate fi oprit Verstappen?

Așa cum am precizat deja, Marele Premiu al Chinei a fost a 5-a cursă a sezonului competițional din Formula 1. Până acum, Max Verstappen a câștigat 4 dintre curse: Qatar, Arabia Saudită, Japonia și China.

Pilotul celor de la Red Bull Racing a ratat punctele doar la Marele Premiu din Australia, acolo unde s-a văzut nevoit să abandoneze din cauza unor probleme apărute la monopost.

Triumful de la Shanghai și clasarea slabă a celor de la Ferrari i-au permis lui Max Verstappen să se desprindă ușor în fruntea clasamentului piloților din Formula 1.