Spectacol total în Formula 1! Deja campion, Max Verstappen a câștigat „bătălia” cu rivalul Hamilton. Cum a obținut victoria din Marele Premiu al Statelor Unite

October 21, 2023, Austin, Texas, United States of America: 1 Max Verstappen (NLD, Oracle Red Bull Racing), Sha'Carri Richardson (USA), F1 Grand Prix of USA at Circuit of The Americas on October 21, 2023 in Austin, United States of America. (Photo by HOCH ZWEI),Image: 815742214, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Spectacol total în Marele Premiu al Statelor Unite! Max Verstappen a câștigat cursa de Formula 1 de duminică, dovedind că merită din plin un nou titlu mondial.

Formula 1: Max Verstappen, victorie în Marele Premiu al Statelor Unite

Max Verstappen s-a impus și în Statele Unite, după o cursă în care i-a depășit pe Hamilton și Norris. A fost al 15-lea succes în acest sezon pentru starul olandez.

Deși Charles Leclerc a plecat din pole-position, Max Verstappen a preluat conducerea în turul 28. În turul 49, Hamilton a revenit pe locul al doilea, dar nu a putut să-l detroneze și pe olandez, care rula pe pneuri hard.

Astfel, avansul lui Max la finalul cursei de duminică a fost de două secunde, Verstappen obținând victoria cu numărul 50 de când este în Formula 1.