Accidentare extrem de gravă a lui Andre Ter Stegen! FC Barcelona l-ar putea pierde pentru tot sezonul

Vești proaste pentru Barcelona: portarul german Andre Ter Stegen s-a accidentat grav la genunchi și ar putea lipsi tot sezonul.

Ghinion teribil pentru Barcelona în minutul 45 al meciului din deplasare cu Villareal: Andre Ter Stegen s-a accidentat grav și a fost scos pe targă.

Andre Ter Stegen s-a accidentat în minutul 45 al meciului cu Villareal, iar Barcelona l-ar putea pierde pentru tot sezonul

Barcelona s-a distrat pe terenul celor de la Villareal, în etapa a șasea a campionatului spaniol de fotbal. Echipa catalană s-a impus cu 5-1, dar succesul a trecut pe planul doi, în contextul în care portarul german Andre Ter Stegen s-a accidentat grav.

Totul s-a întâmplat pe finalul primei reprize, când Barcelona avea 2-1. Ter Stegen a avut o intervenție senzațională în fața lui Pepe, deviind mingea în corner. La faza care a urmat, a sărit să rețină mingea centrată în careul mic, dar a căzut cu toată greutatea pe piciorul drept.

Nu doar colegii lui au cerut imediat intervenția staff-ului medical, dar jucătorii de la Villareal și-au pus mâinile în cap când au văzut gravitatea accidentării. Ter Stegen a fost scos de pe teren pe targă, având mâinile la ochi, toți cei din tribune aplaudându-l pe portarul Barcelonei.

Ter Stegen s-a accidentat la același genunchi la care fusese operat în 2021

Jucătorul a fost transportat imediat la spital, dar este greu de dat un pronostic. Din reacția pe care a avut-o el, lucrurile par a fi foarte grave.

Publicația spaniolă Mundo Deportivo scrie că accidentarea este la același genunchi la care Ter Stegen a fost operat în 2021, pentru a i se reface tendonul rotulian. Ziariștii notează că acum ar putea fi vorba chiar de o dislocare a rotulei.

Locul lui a fost luat de Inaki Pena, în vârstă de 25 de ani, crescut la academia Barcelonei. În acest sezon nu a jucat nicio partidă, dar a bifat 10 în stagiunea precedentă.

Barcelona a ajuns la a șasea victorie în tot atâtea meciuri de campionat

Barcelona s-a impous la pas în fața lui Villareal, chiar dacă spre sfârșitul primei reprize gazdele au arătat că pot întoarce rezultatul. Lewandowski a marcat în minutele 20 și 35 (a doua oară cu o foarfecă din interiorul careului mic), după care gazdeele au redus din diferență prin Perez (38).

Repriza a doua a fost un recital al formației antrenată de germanul Hansi Flick. Torre a dus scorul la 3-1 în minutul 58, Lewandowski a ratat un penalty, după care Rafinha a realizat și el o dublă, în minutele 74 și 83.

În urma acestui rezultat, Barcelonja continuă să fie lider în campionat, cu șase victorii în tot atâtea etape, și un golaveraj care dă frisoane: 22-5.

Publicat: 22 09. 2024, 21:54