Andrei Burcă a dezvăluit cum au fost motivați el şi colegii lui de Mircea Lucescu, dar şi de adversari, înainte de Kosovo – România 0-3

Andrei Burcă a dezvăluit cum au fost motivați el şi colegii lui de Mircea Lucescu, dar şi de adversari, înainte de Kosovo - România 0-3

Fundașul central al naționalei, Andrei Burcă, a spus cum au fost motivați el şi colegii lui de Mircea Lucescu şi de adversari, înainte de Kosovo – România 0-3.

Mircea Lucescu și-a început al doilea mandat la națională, după o pauză de 38 de ani fără patru zile, cu un succes entuziasmant, 3-0 la Priștina, cu Kosovo.

Cum i-au motivat Mircea Lucescu şi adversarii pe Andrei Burcă şi colegii lui, înainte de Kosovo – România 0-3

Golurile meciului de pe Stadionul „Fadil Vokrri” au fost marcate de Dennis Man în minutul 40, în urma unei acțiuni personale, Răzvan Marin din penalty în minutul 51 și Denis Drăguș în minutul 82. După meci, fundașul central Andrei Burcă a spus cum au fost motivați el şi colegii lui.

„A fost un efort deosebit în această seară, mă bucur că am reușit să câștigăm și să menținem poarta intactă. Asta ne-a cerut și nea Mircea. Cei din față pot face oricând diferența.

Cred că am avut o motivație de vreo 2-3 zile în plus, au ieșit cu acele declarații, că vor să ne bată. Au o echipă valoroasă, s-a văzut și pe teren, dar ne bucurăm că am învins.

Trebuie să implementăm principiile pe care ni le-a cerut în această săptămână, însă este foarte dificil. Ne bucurăm că am început cu dreptul și o luăm pas cu pas.

Da, mi-a plăcut și îl apreciez pe Muriqi și este un atacant foarte valoros și ne-a felicitat pentru parcursul de la EURO. Se vede că nu toți au aceeași atitudine din echipa lor.

Nu trebuie să dai la picioare! Trebuie să se maturizeze și ei. Gândul nostru trebuie să fie doar la tactică, doar la meci și să luăm cele trei puncte”, a declarat Andrei Burcă, la Digi Sport.

Următorul meci al naționalei antrenată de Mircea Lucescu are loc pe 9 septembrie, pe Stadionul Steaua, cu Lituania, de la ora 21:45.

Publicat: 07 09. 2024, 01:49