Arabii sunt la picioarele salvatorului Florin Niță. Gestul care face înconjurul țării, după ce românul și-a dat seama că viața unui adversar este în pericol

SURSA FOTO: CAPTURĂ VIDEO instagram.com/jendavild/

Vineri, 4 octombrie 2024, Florin Niță (37 de ani) a fost titular și integralist în disputa Damac – Al Shabab 1-0, din etapa 6 a campionatului din Arabia Saudită.

Pe lângă faptul că a avut o prestație bună, reușind să termine fără gol primit, goalkeeperul român a devenit erou după ce a recurs la un gest disperat din dorința de a ajuta un adversar, a cărui viață a fost pusă în pericol.

„Ești un adevărat erou, omule!”. Florin Niță, gest remarcabil în partida Damac – Al Shabab 1-0

Vineri, Florin Niță a fost integralist în partida nebună dintre Damac și Al Shabab, la care s-au acordat aproape 20 de minute de prelungiri. Din nefericire, în minutul 90+11, o fază a fost aproape să umbrească întreg jocul din campionatul Arabiei Saudite.

Doi adversari s-au ciocnit violent în preajma careului și ambii au fost profund afectați de impact. Însă, unul dintre ei, cel din tabăra lui Al Shabab mai precis, și-a pierdut cunoștința.

Așa cum se poate vedea într-o filmare devenită virală în mediul online, printre primii care s-au grăbit să ajungă la fața locului a fost portarul român Florin Niță. În timp ce restul jucătorilor stăteau în picioare și așteptau intervenția echipelor medicale, Niță s-a aruncat la pământ pentru a-i lua pulsul fotbalistului accidentat. Imediat după, Niță a făcut semne disperate către banca de rezerve și apoi s-a grăbit să îi ofere chiar el primul ajutor adversarului. În cele din urmă, medicii și-au făcut apariția la fața locului și i-au stabilizat pe cei accidentați. Iar apoi, din dorința de a liniști pe toată lumea, tot Florin Niță a făcut semnul „OK” către banca de rezerve.

Etapa 6 din prima ligă a Arabiei Saudite, sezonul 2024 – 2025. Damac vs. Al Shabab. Ești un adevărat erou, omule!”, i-a scris utilizatorul @Jendavild, de pe Instagram, lui Florin Niță, în dreptul unui clip cu faza respectivă.

Niță s-a descurcat de minune în poarta lui Damac

În ceea ce privește jocul în sine, acesta s-a încheiat cu scorul de 1-0 pentru Damac, mulțumită unei reușite înscrise de N’Koudou în minutul 66. Însă, o contribuiție importantă la victorie a avut și Florin Niță, care a terminat fără gol primit și a intervenit salvator la două dintre șuturile adversarilor.

Trebuie precizat că Damac este antrenată de românul Cosmin Contra, iar pe parcursul disputei cu Al Shabab a evoluat și mijlocașul Nicolae Stanciu. Acesta a fost titular, dar a părăsit terenul, fiind înlocuit, în minutul 90+9.

După 6 etape scurse din campionatul Arabiei Saudie, Damac se află pe locul 13 în clasament, cu 6 puncte. La polul opus, Al Shabab, formația învinsă de românii Contra, Stanciu și Niță, este pe locul 3 în Arabia Saudită, cu 12 puncte.

Publicat: 05 10. 2024, 16:00