Erling Haaland a luat decizia privind transferul său de 250.000.000 de euro de la Manchester City. Spaniolii au făcut anunțul

Atacantul norvegian Erling Haaland s-a decis cu privire la transferul său de 250.000.000 de euro de la Manchester City.

Juan Laporta vrea să-l aducă la Barcelona pe Erling Haaland, cel mai târziu în vara lui 2026, deși contractul norvegianului cu Manchester City expiră un an mai târziu.

Anunțul făcut de spanioli în ceea ce privește transferul lui Erling Haaland de 250.000.000 de euro de la Manchester City

Manchester City traversează o perioadă destul de delicată, din cauza faptului că este acuzată că nu a respectat fair-play-ul financiar, motiv pentru care riscă nu doar amenzi imense, ci și retrogradarea din Premier League și excluderea din Liga Campionilor.

Atacantul norvegian Erling Haaland bate recorduri după recorduri, iar recent s-a scris că președintele Barcelonei, Joan Laporta, are un plan pentru a-l aduce în cel mult doi ani.

Numai că vârful de atac nu are de gând să plece de la Manchester City. Publicația spaniolă Marca scrie că impresarii jucătorului și oficialii clubului englez s-au așezat, deja, la masa negocierilor, pentru a discuta pe marginea prelungirii înțelegerii care expită în 2027.

La toate echipele la care a fost până acum, mai precis Molde, Salzburg și Borussia Dortmund, norvegianul a fost cel care a avut întotdeauna opțiunea de a alege momentul plecării.

Contractul cu Manchester City are o clauză conform căreia norvegianul poate pleca oricând în schimbul a 70 de milioane de euro. Interesant este că suma nu va fi dată în cazul în care Haaland alege să rămână în Premier League.

Haaland a marcat un gol senzațional în meciul cu Sparta Praga

Cea mai recentă „ispravă” a lui Haaland a fost miercuri, 23 octombrie, în Liga Campionilor. Manchester City a învins Sparta Praga, pe teren propriu, cu 5-0, iar norvegianul a marcat de două ori.

În minutul 58, după o centrare a lui Savinho de pe dreapta, Haaland a făcut o acrobaţie şi a înscris cu călcâiul, din aer. După 10 minute a realizat dubla, ajungând la 44 de goluri în 42 de meciuri în Liga Campionilor.

„Nu ştiu cum a marcat. Pentru o fiinţă umană aş spune că nu e normal modul în care a înscris. A marcat un gol fantastic. Poate atinge mingea de 15 sau 20 de ori şi să aibă şapte sau opt ocazii. E incredibil.

A reuşit un gol uluitor, asemănător cu cel pe care l-a marcat în meciul cu Borussia Dortmund în urmă cu mai mulţi ani. Nu ştiu care e mai dificil, dar aş spune că amândouă”, a declarat antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, la final.

Publicat: 24 10. 2024, 21:41