I-au dat „shut down” rivalului lui Radu Drăgușin. Cel mai lăudat fotbalist al lui Tottenham a fost făcut de râs în două minute, la două goluri!

Micky van de Ven and Radu Dragusin of Tottenham Hotspur

Rivalul lui Radu Drăgușin de la Tottenham a fost făcut praf de ofensiva adversă în meciul cu Newcastle, 0-4. Cel mai lăudat fotbalist al lui Tottenham a fost făcut de râs în două minute, la două goluri, de atacanții de 100 de milioane de euro ai gazdelor.

Echipa lui Ange Postecoglou a făcut un meci dezastruos și a ratat șansa să urce pe locul 4 în Premier League. Micky van de Ven a avut o repriză de coșmar, fiind ridiculizat de atacanții lui Newcastle de două ori la primele două goluri.

Cel mai lăudat fotbalist al lui Tottenham a fost făcut de râs în două minute, la două goluri

Fundașul olandez, despre care Ange Postecoglou a spus că este cea mai bună achiziție din acest sezon, a gafat incredibil la primele două goluri marcate de Newcastle. Cuplul Romero – Van de Ven nu a avut nicio șansă în fața atacanților de 100 de milioane de euro ai lui Newcastle care s-au distrat cu defensiva lui Spurs.

Micky van de Ven a fost principala victimă a lui Alexander Isak, în prima repriză. Atacantul gazdelor a ridiculizat defensiva lui Spurs și a deschis scorul în minutul 30. Van de Ven a încercat să îl stopeze, dar a alunecat și l-a scăpat din marcaj, iar Isak a îndeplinit o simplă formalitate, după ce a rămas singur în careul advers.

Se pare că olandezul a fost depășit de situație și îi pune mari semne de întrebare tehnicianului cu privire la titularizarea din următorul meci. Fundașul a gafat decisiv, din nou, la doar două minute de la încasarea primului gol. Anthony Gordon a dus scorul la 2-0 după ce l-a ridiculizat pe van de Ven și a trimis un șut imparabil spre poarta apărată de Vicario.

Rio Ferdinand, reacție spumoasă după gafele lui Micky van de Ven

Înaintea meciului cu Newcastle, Rio Ferdinand l-a lăudat pe Micky van de Ven și a făcut o comparație interesantă cu o mașină de lux: „Un Rolls Royce absolut, unul dintre cei mai buni fundași”.

După ce a văzut gafele făcute de fundașul preferat al lui Ange Postecoglou, Rio Ferdinand a încercat să găsească scuze pentru Van de Ven: „Câteodată și Rolls Royce-urile au probleme tehnice”.

Concurent pe post al lui Radu Drăgușin a fost lăudat și de un alt fost mare internațional englez. Michael Owen a vorbit la superlativ despre Micky van de Ven, care a lăsat o impresie bună în primele meciuri de la venirea la Spurs.

„Am lăudat cu toții capacitățile sale defensive în acest sezon. Este o excelentă achiziție! Dar nu știam că are și asta în arsenalul lui (n.r. golul din meciul cu Nottingham Forest). A lăsat o impresie foarte bună încă de la primele partide”, a spus fostul atacant englez.

Micky van de Ven a fost transferat de la Wolfsburg în schimbul a 45 de milioane de lire sterline.

Publicat: 13 04. 2024, 18:35