Transferul lui Radu Drăgușin de la Tottenham, făcut praf de jurnaliștii englezi! „O prostie incredibilă!”

Impresarul lui Radu Drăgușin ia în calcul să-l transfere pe român de la Tottenham, dar presa engleză scrie că aceasta este o prostie incredibilă.

Radu Drăgușin a jucat doar șase meciuri pentru Tottenham în Premier League, dar chiar și așa jurnaliștii englezi scriu că plecarea lui ar fi o mare prostie.

Spurs Web scrie că plecarea lui Radu Drăgușin de la Tottenham este o prostie incredibilă

Tottenham primește replica lui Manchester City, de la ora 22:00 a României, într-o restanță din etapa a 34-a din Premier League. Radu Drăgușin este prezentat titular de către site-urile de specialitate, dar deocamdată este vorba despre echipele probabile.

Dacă va juca, ar fi doar a opta partidă pe care o bifează la Tottenham în campionat. Deranjat de faptul că internaționalul român a fost de multe ori rezervă neutilizată, impresarul Florin Manea a spus că vrea să-l ducă pe jucător la altă echipă, dar presa engleză consideră că ideea nu este bună deloc.

„Să-l vândă pe Drăgușin după doar 6 luni ar fi o prostie incredibilă din partea lui Tottenham și pur și simplu nu se va întâmpla. De asemenea, nu se poate ca Napoli s-o lase pe Spurs să-l transfere pentru 25 de milioane de euro și să plătească deodată 46 de milioane câteva luni mai târziu”, au notat cei de la Spurs Web.

Drăgușin a debutat la Tottenham la trei zile după ce a semnat cu Spurs

Radu Drăgușin a ajuns la Tottenham în ianuarie, după ce echipa engleză a plătit celor de la Genoa 25 de milioane de euro. Și-a făcut debutul la Spurs la trei zile după ce a semnat contractul, fiind folosit cinci minute în remiza din deplasare cu Manchester United, 2-2, când a intrat în locul lui Oliver Skipp.

A jucat două minute cu Brentford, când Tottenham s-a impus acasă cu 3-2, pe 31 ianuarie, și încă unul cu Everton, în deplasare, 1-1. Au urmat trei meciuri în care nu s-a ridicat de pe banca de rezerve.

Drăgușin a fost integralist doar cu Fulham și Luton Town

Meciul cu Aston Villa, din deplasare, câștigat de Tottenham cu 4-0, a fost șansa lui Drăgușin. A fost trimis în minutul 49, în locul accidentatului Micky van de Ven, jucând până la final.

Singurele meciuri în care a evoluat de la început până la sfârșit au fost cele din deplasare cu Fulham (0-3) și acasă cu Luton Town (2-1), pe 30 martie.

Ulterior a revenit pe banca de rezerve și a mai jucat abia pe 11 mai, acasă cu Burnley, când gazdele s-au impus cu 2-1. Radu Drăgușin a intrat în minutul 75, în locul aceluiași Skipp, fiind pe gazon când van de Ven a marcat golul victoriei.

Publicat: 14 05. 2024, 20:24