„Tu cine dracu’ mai ești?”. Erling Haaland a declanșat un scandal monstru în meciul Manchester City – Arsenal Londra 2-2, după un gest incalificabil

Erling Haaland, golgheterul lui Manchester City, a dat startul scandalului după ce a recurs la un gest nesportiv, imediat după ce echipa sa a egalat în prelungirile derby-ului cu Arsenal, scor 2-2.

Atacantul norvegian a luat rapid mingea din plasă și i-a dat în cap cu ea lui Gabriel Magalhaes, fundașul „tunarilor”, iar de acolo jucătorii celor două formații au declanșat un conflict generalizat.

În meleul format, Haaaland a fost bruscat de puștiul Myles Lewis-Skelly, debutant la Arsenal, iar vârful lui City a avut o reacție de uluială: „Tu cine dracu mai ești?”.

Superstarul Erling Haaland a provocat un scandal monstru la finalul derby-ului Manchester City – Arsenal Londra 2-2

Încleștarea Manchester City – Arsenal Londra a avut de toate. Goluri, răsturnări de scor, o eliminare și un gol egalizator venit în prelungirile prelungirilor. „Tunarii”, cu un om în minus o repriză întreagă, au ratat victoria la mustață, după un gol venit târziu și semnat de Stones.

Imediat după ce gazdele au egalat, Haaland a luat mingea rapid din poartă și i-a dat în cap cu ea lui Gabriel. Era practic o poliță plătită de vârful norvegian, cei doi fiind rivali direcți pe tot parcursul jocului. Apoi, Haaland a fugit spre centrul terenului ca să se bucure alături coechipierii lui.

Gabriel nu a putut trece peste gestul incalificabil al adversarului său direct și s-a dus glonț la el. S-a creat un meleu la centrul terenului, iar jucătorii celor două echipe s-au busculat la greu, timp în care Haaland a intrat în conflict cu mai mulți jucători rivali.

Unul dintre aceștia a fost Myles Lewis-Skelly, debutant la 17 ani pentru Arsenal, intrat și el în conflict cu masivul atacant nordic, cel care l-a luat pe sus sfidător: „Tu cine dracu’ mai ești?”.

Decizia Federației engleze după gestul lui Haaland

În busculada formată la finalul meciului pe gazon, doar Gabriel Jesus a fost sancționat de către arbitrul partidei. Federația de Fotbal din Anglia nu a luat însă vreo decizie care să-l afecteze pe Haaland, astfel că norvegianul nu va fi suspendat, anunță cei de la BBC, într-o postare pe pagina lui de X.

Cu punctul obținut în meciul cu Arsenal, Manchester City a revenit pe primul loc în clasamentul din Premier League, cu 13 puncte, unul peste Liverpool și Aston Villa. Arsenal, în schimb, e pe locul patru, cu 11 puncte.

Publicat: 23 09. 2024, 19:01