„Asta a fost faza sezonului”. Dani Alves, erou la Villarreal. FOTO: Cum a reacționat după un gest rasist al fanilor

Dani Alves a fost eroul unor momente incredibile la Villarreal. Coduși cu 2-0, catalanii au revenit fabulos în meci, în urma a două autogoluri și a reușitei lui Messi. Până la golul egalizator, Dani Alves a avut un gest care a provocat sute de comentarii pe rețelele de socializare.

Brazilianul s-a îndreptat spre colțul terenului, când mai era un sfert de oră de joc, pentru a executa o lovitură de colț. Unul dintre fanii gazdelor a aruncat pe teren o banană, care a aterizat pe picioarele fundașului. Gestul, considerat în lumea stadioanelor drept unul rasist, a fost depășit cu spontaneitate de către jucător.

Alves a ridicat banana de pe gazon și a mancat-o, după care și-a văzut de joc. Barca a avut apoi un final furibund: catalanii au egalat în urma unui nou autogol, iar Messi a dat lovitura în minutul 83 (Villarreal – Barca 2-3).

„Respect Dani Alves„, „Alves este genial” sau „Asta a fost faza sezonului” au comentat pe twitter fanii Barcei.

Publicat: 28 04. 2014, 08:42
Actualizat: 28 04. 2014, 08:43