Catastrofă pentru Liverpool: West Ham United, la prima victorie după 53 de ani pe „Anfield”. Chelsea a pierdut cu Crystal Palace, la meciul 100 al lui Mourinho pe propriul teren în PL. City are opt puncte în fața lui Chelsea

West Ham a obținut prima victorie din ultimii 53 de ani pe terenul lui Liverpool, după ce a câștigat cu 3-0, grație golurilor marcate în prima repriză de Lanzini și Noble. Chelsea a pierdut al doilea meci din primele patru, cedând cu 2-1 pe teren propriu în fața lui Crystal Palace

Un start bun al lui Liverpool în primele două etape, cu două victorii – 1-0 la Stoke și 1-0 cu Bournemouth – le oferea speranțe majore în noul sezon pentru fanii de pe Anfield. Doar că următoarele două jocuri n-au fost deloc încununate de succes. Remiza, 0-0, de la Arsenal, a venit după ratări imense ale gazdelor în repriza secundă, iar etapa a patra a adus primul eșec. Unul usturător! Defensiva lui Rodgers a căzut incredibil, din cauza unor erori majore, iar Lanzini (3), Noble (29) și Sakho (90+1)  au profitat, aducând prima victorie a lui West Ham pe terenul lui Liverpool din ultimii 53 de ani!

Nici Chelsea nu a funcționat mai bine, pierzând cu 2-1 pe propriul teren, în fața lui Crystal Palace. Al 100-lea meci pe teren propriu al lui Mourinho în Premier League a fost dezastruos, problemele din defensivă fiind din nou extrem de clare. Ward și Sako au anulat golul lui Falcao, revenit în prim-plan după un sezon mizerabil la Manchester United. Iar Alan Pardew a obținut a treia victorie în fața lui Mourinho din carieră, devenind singurul manager din Premier League care reușește acest lucru.

În schimb, Manchester City a câștigat cu 2-0 pe propriul teren, contra lui Watford, ajungând la patru victorii consecutive fără gol primit, cu care domină autoritar prima ligă engleză