Ce onoare pentru Florin Andone! Românul a prins echipa etapei în La Liga, în săptămâna în care s-a jucat El Clasico. Cum arată primul „11”

Internaționalul român Florin Andone, în vârstă de 23 de ani, a fost inclus de către Marca în echipa etapei a 14-a din campionatul Spaniei, după ce a reușit o „dublă” în victoria luI Deportivo La Coruna, 5-1, cu Real Sociedad.

Fostul golgheter al ligii secunde din Spania a marcat de două ori pentru Deportivo, în minutele 42 și 77, și a provocat un autogol în meciul cu Real Sociedad, astfel că a ajuns la cinci goluri marcate în ultimele patru meciuri de campionat. Andone a fost înlocuit de către antrenorul Gaizka Garitano, în minutul 81, cu Joselu.

În urma performanțelor reușite, atacantul român a fost inclus de către jurnaliștii de la Marca în echipa etapei, alături de fotbaliști precum Sergio Ramos și Oblak. Componența echipei ideale a rundei cu numărul 14 din La Liga: Oblak – Ramos, Lomban, Mere, Sidnei – Carmona, Fornals, Ceballos, Boga – Andone, Aspas.

Florin Andone este cel mai scump transfer realizat de Deportivo La Coruna în ultimii nouă ani. Pentru serviciile atacantului român, galicienii au plătit 4,7 milioane de euro și 30% dintr-un transfer ulterior. În urma rezultatului obținut pe teren propriu, formația pregătită de Gaizka Garitano a urcat pe locul 16, cu 13 puncte, în timp ce Real Sociedad rămâne pe locul șase, cu 23 de puncte.

Publicat: 06 12. 2016, 15:18
Actualizat: 06 12. 2016, 15:19