Din nou extratereștri și galactici!** Real și Barcelona înving la scor!

Etapa a 28-a a Primerei Division nu a adus nicio schimbare la vârf. Primele patru clasate, Barcelona, Real Madrid, Sevilla și Villarreal, au obținut victorii facile și și-au consolidat astfel pozițiile deținute și până acum.

Real Madrid s-a impus, scor 3-0, în fața ocupantei locului 12, Almeria, prin golurile marcate de Marcelo (’24) și Huntelaar (’53 și ’65), în timp ce liderul Barcelona a oferit o nouă mostră de fotbal-spectacol în partida disputată pe teren propriu în fața nou-promovatei Malaga. Catalanii au intrat pe teren deciși să-și păstreze avansul de 6 puncte și, la pauză, tabela arăta deja 4-0. Au marcat Xavi (’19), Messi (’25), Henry (’32) și Eto’o (’43) . A doua repriză a avut o desfășurare similară, iar elevii lui Guardiola au reușit să îl mai învingă de două ori pe Goitia (Eto’o  ’57 și Daniel Alves ’51).

Internaționalul român Cosmin Contra a fost titular în victoria obținută de Getafe în compania unei contracanditate în lupta pentru evitarea retrogradării, Recreativo.

De remarcat și victoria obținută de Valencia în 10 oameni, scor 1-0, în deplasarea de la Santander. A fost primul succes pentru "lilieci", după 6 etape de secetă.

Barcelona – Malaga 6-0

Au marcat: Xavi ’19, Messi ’25, Henry ’32, Eto’o ’43, ’57 și Daniel Alves  ’51)

Mallorca – Atletico Madrid 2-0

Au marcat: Aduriz ’24, G. Castro ’90+1;

* Clasamentul a fost calculat înainte de disputarea partidei Mallorca – Atletico Madrid

VEZI PE LIVE.PROSPORT.RO toate rezultatele și clasamentele din campionatele puternice

Publicat: 22 03. 2009, 22:17
Actualizat: 23 03. 2009, 03:01