Dovada SUPREMĂ‚ de fair-play!** Allegri a criticat arbitrul pentru erorile în favoarea Milanului

Tehnicianul formației AC Milan, Massimiliano Allegri, a recunoscut că arbitrul meciului din deplasare cu Bologna (2-2), Gianluca Rocchi, a omis să acorde un penalti gazdelor și a acordat echipei sale o lovitură de la 11 metri nejustificată, informează AFP.

„Clarence Seedorf a făcut henț, era penalty”, a spus Allegri la postul Sky Sport, referitor la o fază de joc de la finalul primei reprize.

El a precizat că penaltiul acordat în minutul 71 echipei sale a fost nejustificat. „Ibra s-a aruncat. Este inutil să negăm evidența”, a adăugat el.

Allegri a menționat însă că arbitrul a greșit și în favoarea echipei Bologna, un exemplu fiind faptul că nu a acordat penalti în minutul 79, la un henț în careu al fundașului Archimede Morleo. „Erorile de arbitraj nu au fost de o singură parte”, a explicat tehnicianul.

AC Milan a remizat duminică, în deplasare, scor 2-2, cu Bologna, în etapa a XV-a a campionatului Italiei.