Edi Iordănescu, debut cu victorie la ȚSKA Sofia

ȚSKA Sofia, noua echipă a antrenorului Edward Iordănescu, a învins-o cu scorul de 2-0 pe Lokomotiv Gorna, într-un meci jucat sâmbătă seară în etapa a cincea a campionatului din Bulgaria.

După o primă repriză fără goluri, mijlocașul columbian Gustavo Culma a deschis scorul pentru ȚSKA, în minutul 66, iar fundașul bulgar Bozhidar Chorbadzhiyski a stabilit scorul final în ultimul minut al prelungirilor. Între cele două reușite, Dimo Atanasov, mijlocașul oaspeților, a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat după ce mai primise unul în prima repriză.

La primul meci ca antrenor la ȚSKA Sofia, Edward Iordănescu a folosit următoarea echipă: Kitanov – S. Atanasov, Dyulgerov, Chorbadzhiyski, Nedyalkov – Malinov, Galchev (Ayass 72′) – Viana (Malamov 9′), Arsenio, Culma (Despodov 67′) – Simao.

Lokomotiv Gorna: Kunchev – Apostolov, Kavdanski, Kerchev, Zhelev – Hristov (Genchev 84′), Mechev – Smirnov, D. Atanasov, Trifonov (Karaneychev 78′) – Kanev (Uzunov 69′).

ȚSKA Sofia ajunge la 10 puncte – trei victorii, un egal și o înfrângere – și urcă pe locul 2, în timp ce Lokomotiv Gorna ocupă locul 13, penultimul în clasamentul campionatului bulgar, cu două puncte.