:format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fwww.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2025%2F01%2FGiovanni-Becali-a-anuntat-transferul-in-direct-la-TV-si-s-a-facut-liniste.-%E2%80%9EPleaca-la-PSG-pe-70-de-milioane-de-euro-e1736762344291.jpg)
Presa din Anglia a anunțat că mutarea de 71.000.000 de euro la PSG despre care Giovanni Becali a vorbit se va rezolva cât de curând.
Giovanni Becali a vorbit despre transferul lui Kvicha Kvaratskhelia la PSG și celebrul impresar a specificat că fotbalistul georgian urmează să fie transferat de colosul din Ligue 1 pentru o sumă record de peste 70.000.000 de euro. Presa din Anglia a anunțat că mutarea este în linie dreaptă, iar jucătorul din Georgia urmează să ajungă cât de curând la PSG.
Daily Mail dă de veste că PSG a reușit, în cele din urmă, să îi convingă pe omologii de la Napoli să accepte mutarea în valoare de 59.000.000 de lire sterline, echivalentul a 71.000.000 de euro pentru transferul lui Kvicha Kvaratskhelia, fotbalist care nu mai dorea să își continue aventura la gruparea de lângă Vezuviu.
PSG ar fi ajuns la un acord în valoare de 59 de milioane de lire sterline pentru a-l transfera pe Khvicha Kvaratskhelia de la Napoli.
Jucătorul de 23 de ani a fost o piesă centrală în succesul lui Napoli din ultimii ani, remarcându-se în campania 2022-23, când clubul a câștigat primul său titlu de campion după mai bine de trei decenii.
De atunci, Kvaratskhelia a rămas un jucător-cheie la Stadio Armando Maradona, reușind să înscrie cinci goluri și să ofere trei pase decisive în acest sezon.
Cu toate acestea, negocierile pentru un nou contract cu clubul din Serie A au stagnat în ultimele săptămâni, iar antrenorul lui Napoli, Antonio Conte, a dezvăluit sâmbătă că Kvaratskhelia va părăsi clubul în fereastra de transferuri din ianuarie”, au scris cei de la Daily Mail.
Giovanni Becali, unul dintre cei mai cunoscuți și influenți impresari ai României, a anunțat că transferul lui Kvaratskhelia se va realiza pentru o sumă mult mai mică decât clauza de reziliere de 100.000.000 de euro pe care o are fotbalistul din Georgia la Napoli.
„Cel mai important transfer este jucătorul georgian (n.r. Khvicha Kvaratskhelia) de la Napoli. Pleacă la PSG, dar nu știu suma. Are clauză de 100 de milioane de euro, dar cred că o să fie 60-70 de milioane”, a spus Ioan Becali, la Digi Sport.