Spectacol total în derby-ul orașului Manchester: City și United, meci cu 9 goluri! „Monstrul” Erling Haaland nu a fost singurul fotbalist care a reușit un hattrick

October 2, 2022, Manchester, United Kingdom: Manchester, England, 2nd October 2022. Erling Haaland of Manchester City celebrates scoring their third goal during the Premier League match at the Etihad Stadium, Manchester. (Credit Image: Andrew Yates/CSM via ZUMA Press Wire),Image: 727558472, License: Rights-managed, Restrictions: This content is intended for editorial use only. For other uses, additional clearances may be required. No Use in UK * United Kingdom Rights OUT * Please contact your sales representative with questions., Model Release: no

Manchester City a zdrobit-o pe marea rivală Manchester United în derby-ul etapei din Premier League, 6-3, cu Erling Haaland marcator al unui hattrick.

Etapa a opta din Anglia le-a adus față în față pe Manchester City și Manchester United, care au oferit un spectacol de zile mari pe terenul „cetățenilor”.

Gazdele au zburdat pe teren și în cele din urmă s-au impus cu 6-3, după ce la pauză au condus cu un neverosimil 4-0.

Spectacol total în derby-ul orașului Manchester: City și United, meci cu 9 goluri! „Monstrul” Erling Haaland a înscris din toate pozițiile

Vârful de atac Erling Haaland a fost eroul lui Manchester City în derby-ul cu Manchester United, reușind să marcheze de trei ori în poarta lui David de Gea.

Foden a deschis scorul pentru „cetățeni” încă din minutul 8, apoi a ieșit la rampă Erling Haaland. Norvegianul în vârstă de 22 de ani a înscris de două ori în numai patru minute, 34 și 37, și a decis soarta întâlnirii încă din prima repriză. City a mai marcat o dată până la pauză prin același Foden, iar o parte dintre fanii lui United au părăsit stadionul înainte de finalul primelor 45 de minute.

Oaspeții au reușit să se ridice la nivelul întâlnirii doar în repriza a doua, pe care au câștigat-o cu 3-2. Antony (min. 56) a redus din diferență pentru „diavoli”, apoi Erling Haaland (min. 64) și-a desăvârșit opera, marcând al treilea său gol în această partidă. Foden nu s-a lăsat mai prejos și în minutul 73 a reușit și el hattrick-ul, înainte ca Martial să înscrie de două ori pentru Manchester United, în minutele 84 și 90+1.

Cu toate că a fost umilită pe terenul marii rivale City, United nu a apelat deloc la serviciile starului Cristiano Ronaldo. Portughezul a început meciul pe banca de rezerve, iar antrenorul Erik ten Hag a hotărât să nu apeleze deloc la serviciile fotbalistului în vârstă de 37 de ani.

Publicat: 02 10. 2022, 18:43