Cutremur la PSG. Ceartă Kylian Mbappe – Luis Enrique

Cutremur la PSG: a izbucnit o adevărată ceartă între Kylian Mbappe și Luis Enrique, superstarul francez fiind nemulțumit de ultimele decizii tehnico-tactice ale spaniolului.

Atacantul nu este deloc încântat de faptul că tehnicianul parizienilor insistă să-l folosească în centrul atacului, poziție unde nu se simte cel mai confortabil.

Cutremur la PSG: ceartă Kylian Mbappe – Luis Enrique

Presa din Franța a publicat un articol intitulat „Tensiunile dintre Mbappe și Enrique o zguduie pe PSG”, după ultimele evenimente care s-au petrecut în cadrul clubului francez.

Concret, Mbappe i-ar fi transmis lui Enrique în mai multe rânduri că nu vrea să fie folosit pe postul de vârf de atac și dorește să fie mutat înapoi în banda stângă, unde dă cel mai bun randament.

Cu toate astea, sursa citată menționează că spaniolul ar urma să facă un compromis și să-i satisfacă dorința lui Mbappe, deoarece atât Enrique, cât și conducerea lui PSG, speră că francezul va reveni la sentimente mai bune și va alege să prelungească, în cele din urmă, contractul cu parizienii.

Mai mult, după meciul cu Lille, încheiat la egalitate, scor 1-1, în cea mai recentă rundă din Ligue 1, Enrique a subliniat că Mbappe va juca acolo unde va decide el.

„Kylian joacă acolo unde decide el. Are o libertate totală. Poate evolua în centru, dar și în bandă. Dacă el joacă mai mult în bandă, depinde de noi să ne mulăm pe acest lucru.

Mbappe e descurajat? Se simte dezamăgit? Nu știu, mergeți și întrebați-l pe el! Aveți mai multă putere să faceți asta decât mine.

Cred că am jucat bine 80 de minute, în fața unei echipe foarte bune. Am făcut un pressing bun, ne-am apărat foarte bine. Dar, în ultimele 10 minute nu am mai reușit să controlăm jocul și n-am obținut victoria”, a afirmat Luis Enrique, informează Marca.

Publicat: 19 12. 2023, 14:37