Protest inedit înaintea unui meci din Bundesliga: „Banii noștri sunt mai importanți decât sănătatea voastră!”

Unii fani ai fotbalului din Germania s-au arătat revoltați de faptul că Bundesliga a fost repornită, în ciuda faptului că s-au luat foarte multe măsuri pentru a păstra siguranța echipelor.

Bundesliga este prima ligă majoră din Europa care a fost repornită de la începutul pandemiei de coronavirus.

Ce au transmis fanii supărați

Duminică, înainte de Meciul Koln – Mainz, pe stadionul ReheinEnergie, unii suporteri au amplasat, în exteriorul arenei, mai multe postere și o canapea pe care au scris „Stadioanele în locul canapelelor! Suntem împotriva meciurilor fantomă”. Posterele arătau și ele mesaje împotriva meciurilor din campionatului Germaniei: „Banii noștri sunt mai importanți decât sănătatea voastră”. Suporterii nemulțumiți au vrut să sublinieze astfel că decizia de a reporni fotbalul a fost luată din considerente financiare.

Protocolul impus de Bundesliga interzice prezența a mai mult de 300 de persoane autorizate pe stadion la fiecare partidă. Cei care au voie pe stadioane fac parte din staff-urile cluburilor și din echipele mass media.

KOLN – MAINZ 2-2

Meciul dintre Koln și Mainz, din etapa cu numărul 26 din Bundesliga, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

Koln a deschis scorul încă din minutul 6, când Uth a transformat fără probleme un penalty și a stabilit rezultatul primei reprize, 1-0.

În partea secundă a jocului, Kainz a dus scorul la 2-0, în minutul 53, dar Awoniyi a redus din diferență, după doar opt minute.

În minutul 72, Kunde Malong a restabilit egalitatea și a câștigat un punct prețios pentru Mainz.

În urma acestui rezultat, Mainz staționează pe locul 15 în Bundesliga, având 27 de puncte, în timp ce Koln rămâne pe locul 10, cu 33 de puncte.

Publicat: 17 05. 2020, 21:00