Ce a scris site-ul oficial al Serie A despre golul superb al lui Dennis Man din Parma – Fiorentina. Ce cuvânt uriaș a folosit

Dennis Man (25 de ani) a marcat în primul meci disputat de Parma în acest sezon de Serie A, contra Fiorentinei, scor 1-1. Site-ul oficial al Serie A a avut o reacție imediată după golul superb marcat de Dennis Man, despre care a spus că este de-a dreptul superb.

Dennis Man a deschis scorul în minutul 21 al partidei din etapa inaguruală din noul sezon de Serie A, reușind astfel să deschidă scorul pentru Parma.

„Dennis Man debutează cu magie”, titrează italienii pe site-ul oficial al Serie A

Dennis Man a înscris la revenirea în Serie A a Parmei, reușind să marcheze după o fază impecabilă, cu un șut la colțul lung al porții lui Terracciano. Totuși, golul marcat de fostul jucător al celor de la FCSB nu a fost suficient pentru a obține cele trei puncte puse în joc, după ce Fiorentina a egalat în minutul 75 al partidei de pe stadionul Ennio Tardini din Parma, prin Cristiano Biraghi.

Parma a revenit după trei ani în Serie A, iar aportul lui Dennis Man la promovarea „cruciaților” a fost imens, după ce a jucat 32 de meciuri de Serie B în sezonul trecut, în care a marcat 11 goluri și a oferit 6 pase decisive.

Dennis Man și-a prelungit contractul cu Parma până în 2027

„Cruciații” au anunțat recent prelungirea contractului lui Dennis Man, care a avut prestații foarte bune pentru Parma în sezonul trecut, precum și pentru echipa națională.

„Parma Calcio anunță că Dennis Man și-a reînnoit contractul până la 30.06.2027. Dennis este alături de gialloblu din ianuarie 2021 și în ultimul sezon a dărâmat recorduri unul după altul, ajutând echipa.

Născut la Arad, extrema cu „un stâng magic” a fost cel mai tânăr jucător care a marcat cel puțin 10 goluri și a oferit 5 pase decisive: în total a terminat cu 11 goluri și 6 pase competiție.

Zece dintre cele 11 goluri ale sale sunt, desigur, rezultatul unui picior stâng care reprezintă un pericol pentru toți adversarii: a fost jucătorul care a marcat cele mai multe goluri cu acest picior în tot campionatul.

Numerele lui Dennis au fost însă mortale și pentru driblingul său, o altă calitate tehnică care îl face unic: a completat 76 dintre ele, nimeni nu a făcut asta mai bine în 2023/24.

Un talent care s-a arătat foarte mult în zona ofensivă, atât de mult încât în ​​ultimele 3 sezoane a creat 127 de ocazii de gol în total, nimeni nu s-a descurcat mai bine ca el cu tricoul galben-albastru”, s-a relatat în comunicatul emis de Parma.

Publicat: 17 08. 2024, 21:53