„Incredibil!”. Ce a scris Gazzetta dello Sport despre Dennis Man şi Răzvan Marin, după ce românii au marcat în cel mai nebun meci al etapei din Serie A, Parma – Cagliari 2-3

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA

Gazzetta dello Sport a venit cu o primă reacție după ce Dennis Man și Răzvan Marin au marcat în Parma – Cagliari 2-3.

Italienii nu au stat prea mult pe gânduri și au tras o concluzie clară.

Parma a pierdut cu Cagliari, scor 2-3, în a 6-a etapă din Serie A. Dennis Man și Răzvan Marin au făcut un meci mare și au reușit să înscrie.

Gazzetta dello Sport nu a trecut cu vederea prestația celor doi fotbaliști români și a reacționat imediat. Italienii au descris golurile lui Man și Răzvan Marin în termeni foarte buni.

„Prologul golului egalizator: mare slalom al lui Coulibaly pe stânga, assist la centru pentru Man care înscrie pentru 1-1. Două minute mai târziu este din nou Parma, cu Man care nu ajunge la o minge.

La jumătatea de oră, în cel mai bun moment pentru Parma, iată jocul nou-întratului Marin care din afara careului găsește transversala: 1-2”, au scris jurnaliștii de la Gazzetta dello Sport.

Italienii au fost uimiți de cum a decurs partida și au spus că meciul a fost cu adevărat memorabil: „La câteva secunde după ce s-a făcut 2-2, fostul jucător de la Lecce dă prima victorie sardinilor. Se termină 3-2, ca acum doi ani la Cagliari pentru prima manșă a playoff-ului din Serie B, iar de această dată câștigă rossoblù la finalul unui meci memorabil.

Sardinii câștigă primul meci din campionat și lasă ultimul loc lui Monza la finalul unui meci cu o mie de fețe, dominat în prima repriză și apoi lăsat în mâinile Parmei. Iar când penalty-ul lui Hernani părea să fi stabilit scorul de 2-2, Piccoli îl arde pe Osorio.

Parma joacă bine, dar lasă prea multe spații pentru a evita riscurile împotriva unor jucători tehnici și bine organizați”, a mai notat Gazzetta dello Sport.

Publicat: 01 10. 2024, 00:26
Actualizat: 01 10. 2024, 00:31