Meci de coșmar pentru Dennis Man! A fost schimbat la pauză, iar înlocuitorul său a marcat golul egalizator în Parma – Empoli 1-1

Dennis Man nu traversează o perioadă deloc bună la Parma, românul fiind schimbat la pauza meciului de pe teren propriu cu Empoli, la scorul de 0-1.

Internaționalul român a rămas la pauză la vestiare, după ce în prima repriză nu a ieșit cu nimic în evidență, la fel ca și ceilalți coechipieri ai săi.

Dennis Man a fost scos la pauză în meciul Parma – Empoli, la scorul de 0-1, oaspeții intrând în avantaj la vestiare după autogolul lui Coulibaly. Fotbalistul tricolor a făcut o primă repriză slabă, nereușind absolut nimic notabil, astfel că antrenorul Fabio Pecchia a luat decizia să-l lase la vestiare, iar în locul său să intre atacantul Gabriel Charpentier.

Vârful intrat în locul lui Dennis Man avea să aducă egalarea în minutul 80, după o pasă venită de la Valeri. „Cruciații” au fost apoi aproape să câștige toate cele trei puncte, însă Ange-Yoan Bonny și-a bătut joc de o lovitură de la 11 medtri în minutul 83.

În cele 45 de minute jucate pe arena „Ennio Tardini”, Dennis Man a atins mingea de 21 de ori și a reușit 10 dintre cele 15 pase încercate. Românul nu a dat niciun șut periculos, însă a oferit două pase care au dus la ocazii la poarta adversă.

Dennis Man a izbutit un singur dribling dintre cele trei încercate, a câștigat 50% din duelurile, adică două din patru, și s-a impus în singurul duel aerian avut. Totodată, el a pierdut mingea în șapte situații și a recuperat un singur balon.

Internaționalul român Dennis Man a primit calificativul „nesatisfăcător” din partea publicației italiene Parma Live.

Valentin Mihăilă, celălalt român al nou-promovatei, a început rezervă meciul Parma – Empoli, scor 1-1, și a fost aruncat în luptă în minutul 84, în locul lui Bernabe.

Departe de forma arătată în debutul fabulos din acest sezon

Dennis Man rămâne, după 9 etape, cu trei goluri și o pasă decisivă în acest sezon de Serie A. Ultima sa reușită datează din eșecul cu Cagliari (2-3), meci jucat pe 30 septembrie.

Parma nu a mai câștigat în Serie A din etapa secundă, când bifa o victorie de prestigiu, AC Milan cu 2-1. În momentul de față, Parma ocupă locul 16 în Serie A, primul peste linia retrogradării, cu 8 puncte, însă Monza și Genoa, locurile 17 și 18, au un meci mai puțin disputat. De partea cealaltă, Empoli se află pe 10, cu 11 puncte.

Publicat: 27 10. 2024, 15:27
Actualizat: 27 10. 2024, 15:35