Radu Drăgușin, lăudat după evoluția din Derby della Lanterna. Ce notă a primit

Radu Drăgușin a avut o nouă prestație bună în Serie A, de această dată în meciul Genoa – Sampdoria, scor final 1-3. Fundașul român a fost introdus pe teren în minutul 68 al Derby della Lanterna și a impresionat prin evoluția sigură arătată pe final.

Jucătorul de 19 ani i-a luat locul, la scorul de 0-3, fundașului dreapta Bartosz Bereszynski, iar presa italiană notează că s-a integrat perfect în ritmul meciului.

Radu Drăgușin, evoluție apreciată în derby-ul Genoa – Sampdoria 1-3

Radu Drăgușin a primit nota 6 din partea jurnaliștilor de la Tutto Mercato Web. „A avut un impact excelent în meci. În orice caz, evoluția a fost fără defect”, a titrat publicația din Italia.

Sampdoria s-a impus spectaculos în duelul orașului Genova. Formația antrenată de Roberto D’Aversa a deschis scorul încă din startul meciului, prin Manolo Gabbiadini.

Și începutul reprizei secunde a fost unul de anvergură pentru Samp, Francesco Caputo a majorat diferența în minutul 49, pentru ca Zinho Vanheusden, de la Genoa, să-și introducă ulterior mingea în proprie poartă.

Mattia Destro a marcat unicul gol al echipei pregătite de Andriy Shevchenko, iar tehnicianul ucrainean ajunge la o serie dezastruoasă în noua sa aventură: un punct și un gol în 5 partide.

Sampdoria iese din zona roșie a clasamentului după victoria de orgoliu și urcă pe 14, în timp ce Genoa pare condmnată să trăiescă intens emoțiile retrogradării. A ajuns pe locul 19 în Serie A, penultimul, cu 10 puncte acumulate după 17 runde disputate.

Publicat: 11 12. 2021, 09:23