Răzvan Marin, notă modestă! A avut o prestație mediocră în Udinese – Cagliari

Mijlocașul român Răzvan Marin a primit o notă modestă, după prestația mediocră pe care a avut-o în Udinese – Cagliari.

Răzvan Marin a fost titular în meciul pierdut de Cagliari, cu 0-2, pe terenul celor de la Udinese, fiind înlocuit în minutul 89 cu Prati.

Ce notă a primit Răzvan Marin, după prestația slabă din Udinese – Cagliari

Nu a fost un duel al românilor în etapa a noua a campionatului, deoarece portarul Răzvan Sava a rămas pe banca de rezerve a gazdelor pe toată durata jocului. Cagliari a jucat în inferioritate din minutul 30, după ce Makoumbou a primit al doilea cartonaș galben.

Răzvan Marin a primit nota 6,4 din partea celor de la Sofascore. Cel mai bun jucător al oaspeților a fost Yerry Mina (6,9), în timp ce Makoumbou, care a încasat două cartonașe galbene în 25 de minute, a primit 5,1, cel mai puțin.

„Încearcă să-și trezească echipa cu tehnica sa, pusă în practică cu lovituri libere și lovituri de colț, care nu prea au ajutat pe Cagliari”, a scris Tutto Mercato Web, care l-a notat pe român cu 5,5.

Răzvan Marin a înscris șase goluri în acest sezon, cinci fiind din penalty

Gazdele au deschis scorul în minutul 38, după ce Lucca, plecat la limita ofsaidului, a trimis mingea cu capul, în poartă, de la marginea careului mic, după o centrare de pe dreapta.

Cu 12 minute înainte de final, Davis a primit mingea la aproximativ 20 de metri de poartă, a pătruns în careu și a șutat senzațional, din cădere, sub transversală, de la 8 metri.

În urma acestui succes, Udinese a urcat, cel puțin provizoriu, pe locul 4 în Serie A, cu 16 puncte. De partea cealaltă, Cagliari se află pe 15, cu 9 puncte.

Răzvan Marin traversează un sezon bun la Cagliari, cu două goluri marcate în campionat în cele nouă meciuri în care a fost folosit. Prima dată a înscris în runda a șasea, când Cagliari s-a impus cu 3-2 pe terenul celor de la Parma, la care Man a jucat tot meciul, iar Mihăilă a fost înlocuit la pauză. Răzvan Marin a înscris în minutul 75, după o pasă primită de la Adopo.

În runda următoare, Cagliari a remizat pe teren propriu, cu Juventus, 1-1, iar internaționalul român a egalat din penalty, cu două minute înainte de final.

În plus, Răzvan Marin a înscris câte un gol în toate cele patru meciuri jucate de România în actuala ediție din Liga Națiunilor, de fiecare dată din lovitură de la 11 metri: 3-0 în deplasare cu Kosovo (a dus scorul la 2-0), 3-1 acasă cu Lituania (2-1), 3-0 în deplasare cu Cipru (a dus scorul la 2-0 în minutul 25) și 2-1 în deplasare cu Lituania (a egalat în minutul 18).

Are o experiență de 30 de ani în presa sportivă. A debutat în ianuarie 1994, în calitate de colaborator la Sportul românesc, dar semnătura îi apăruse, deja, cu jumătate de an înainte. Era un articol despre fotbalistul lui preferat, brazilianul Romario de Souza Faria, în suplimentul „Fotbal ... citește mai mult